TIP#130: Jaké online nástroje pro práci s fotografiemi a obrázky?

Pokud potřebujete upravovat fotografie, je samozřejmě nejjednodušší si pořídit nějaký software přímo pro váš počítač (viz V čem opravovat obrázky a fotky a nekrást kvůli tomu Photoshop?). Můžete  být ale v situaci, kdy to není možné -ať už máte třeba Chromebook, nebo nemáte možnost nic instalovat a potřebujete rychle upravit fotografie někde na cestách. V takovém případě se budou hodit online služby, které umí různá kouzla.

Než nabídneme nějaké ty odkazy na online editory fotografií, tak byste měli vědět, že jich je hodně. Takže rozhodně nejde udělat něco jako kompletní přehled. Budete-li chtít najít další, tak zkuste prostě Google a dotaz online photo editors.

Fotografie a práce s nimi online

Google+ plus.google.com je sice sociální síť, ale hlavně kdysi pohltila Picasa a později ještě další nástroje na úpravy fotografií, které Google koupil. V roce 2015 je navíc dost pravděpodobné, že dojde k rozdělení a bude existovat Google Photos.

PicMonkey – www.picmonkey.com – je jedna z mnoha a mnoha služeb pro úpravu fotografií

Adobe Photoshop Express Editor – www.photoshop.com/tools?wf=editor  – pokud máte rádi Adobe. (přidáno 2015/09, díky Michalu Kosternovi za tip)

TIP: Jak ve Windows zmenšit fotku či obrázek?

BeFunky – www.befunky.com – je dalším editorem fotografií. Sám o sobě tvrdí, že je nejlepší na světě, je zadarmo a není potřeba se registrovat. Může se například hodit pro vytvoření záhlaví stránky na Facebooku, protože má pro tuto činnost přímo ořezovou funkci. Ale vychytávek je tam podstatně víc, najdete tam i možnost vytváření koláží.

pixlr-screenshot

Autodesk Pixlr Editor apps.pixlr.com/editor – dokonce umí česky a ještě toho umí docela hodně. Zajímavé mohou bbýt ještě další dvě varianty v podobě Pixlr Express a Pixrl O-Matic. Navíc mající i mobilní variantu (aplikace).

Fotorwww.fotor.com – nabízí editaci fotografií, HDR, koláže a obrázky do záhlaví.

Sumopaint www.sumopaint.com – není až tak foto editor jako kreslící aplikace. Ale na fotky se vám samozřejmě bude taky hodit.

www.imageeditoronline.net se podobně jako další zaměřuje spíše na rychlé aplikování potřebných efektů.

Picfullwww.pictull.com – se specializuje na rychlé úpravy fotek, bez nutnosti vědět příliš něco o tom, jak to dělat a co použít.

Photopeawww.photopea.com – je jeden z novějších a co navíc, jeho autorem je Čech.

Co ještě dodat? Třeba to, že dnes se editory na fotky hodně přesouvají do mobilních aplikací. Což je logicky vyvoláno tím, že lidé pořizují fotky hlavně tam. A také je hlavně tam chtějí editovat – byť jde o jiný druh práce s fotkami, než kterými řešíme v tomto tipu. Výsledek je ale ten, že pokud  máte tablet, tak je mnohdy výhodné jít právě touto cestou. Ale to by bylo potřeba mít další tip… který možná časem také dorazí.

TIP: K čemu se hodí PNG/JPG/GIF atd? Jak zvolit správně formát obrázku či fotky? je zdejší velmi užitečný přehled toho, jaké formáty pro obrázky a fotky existují a k čemu se hodí či nehodi. A v Jak na počítači lépe prohlížet obrázky a fotografie? Pomocí prohlížečů fotografií zjistíteé,  že je to vlastně takový vylepšený souborový manažer. 

Další užitečné služby

Photovisi – www.photovisi.com – slouží k vytváření koláží z fotografií. Což zcela určitě, jedna z hodně častých a podstatných činnosti, kterou budete potřebovat pro sociální sítě. Pár z dříve jmenovaných to porůznu umí taky.

Compressor.io – compressor.io – vám pomůže pořádně stlačit velikost fotek a zároveň ještě stále zachovat jejich původní kvalitu. Umí JPG/PNG/GIF a SVG a dokáže ušetřit desítky i stovky KB.

SVG Editor je pomůcka od Google sloužící k opravám a vytváření SVG (Scalable Vector Graphics).

Polarr je klasický editor jako aplikace (Win, Mac, iOS, Android) ale má i webovou podobu.

TIP: Jak udělat na Instagramu koláž. A vlastně nejenom tam sice vzniklo „pro Instagram“, ale všechny tam uvedené aplikace i programy můžete použít i mimo Instagram.

Máte nějaké vlastní oblíbené online nástroje pro práci s fotkami? Dejte vědět, tenhle tip určitě jde ještě trochu rozšířit. Klasicky můžete na 365tipu@gmail.com, přes @365tipu účet na Twitteru i Stránku na Facebooku.

Další tipy na toto téma?