TIP#1208: Nákupní rádce: Koupit herní konzoli nebo herní počítač?

Před pár dny jsme tu řešili, jestli je lepší koupit herní počítač nebo herní notebook. Výsledek byl, že ideálně herní počítač a herní notebook jedině pokud se s ním chystáte hodně cestovat. Jenže existuje ještě jedno velké dilema, které budete (zejména před vánoci) možná řešit. Koupit (zejména) vašemu dítěti herní konzoli nebo herní počítač?

TLDR; Pokud můžete, kupte oboje, může to být docela fajn. Konzole umožňují například hrát ve dvou lidech, což na počítači nebývá tak snadné. Ale pokud nemáte tolik peněz, tak lepší je koupě herního počítače. A popravdě, Nintendo Switch si kupte tak jako tak, stejně to není velká herní konzole.

Z vlastní zkušenosti doporučím, abyste přednost dali hernímu počítači. Xbox One koupený někdy předminulý rok jako vánoční dárek je nepoužívaná věc, na kterou se práší (občas ho zapnu sám pro aktualizace a ze zvědavosti).

Potřeba hrát Fortnite, GTA V, World of Tanks, CS:GO s dalšími spolužáky vyústila nakonec v to, že „mladej“ dostal k dalším vánocům herní počítač (o tom je už řeč v onom výše zmíněném tipu). A ačkoliv na Xbox One některé ze zmíněných her existují, nemá na něm zájem hrát. Zájem ostatně nemá ani o Nintendo Switch (obrázek níže).

Nintendo-Switch

Herní konzole jsou skvělé, jsou to vyladěné stroje, nemusíte nic řešit, budou prostě šlapat. Dnes jsou prakticky vždy připojené online (byť za některé věci online musíte platit), umí i takové ty užitečné věci jako prohlížeč, YouTube, některé i aplikace (jako třeba Xbox umí O2 TV) mimo hraní. V porovnání s herním počítačem nejsou ani drahé, ale na druhou stranu také neočekávejte, že by měly takový výkon a schopnosti. Sice je připojujete hlavně k televizi, ale nic vám nebráni si pro ně pořídit slušné počítačové LCD.

Dilema volby. Kterou konzoli?

Problém začne být v okamžiku, kdy budete řešit kterou z konzolí – Microsoftí Xbox One, Sony Playstation 4? Nebo něco trochu menšího a více do ruky jako Nintendo Switch, NVIDIA Shield?  Herní konzole se navzájem nemají moc v oblibě, komplikuje se tam hraní  s dalšími lidmi, některé hry jsou jenom na některých konzolích. Aby fungovalo online hraní, tak si navíc budete muset platit odpovídající účet u konkrétní firmy – pár dolarů měsíčně vás sice nezabije, ale je to další komplikace.

Praktické hlediska hovořící pro počítač je navíc i to, že na počítači (herním) se bude dát klasicky pracovat, brouzdat, pouštět videa, psát dokumenty, dělat úkoly do školy – na konzolích tohle nečekejte, jsou to jednoúčelová zařízení. Nemají ani klávesnici a myš, ovládání je přizpůsobeno pro herní ovladače. Počítač je prostě výhodnější v tom, že později nebude problém v upgrade, zejména grafické karty. U konzole se prostě počítá s tím, že si později koupíte nový model. Nemluvě o tom, že v konzoli sice možná budete mít pevný disk, ale za větší ho taky nevyměníte.

Finanční hledisko hovoří v prvním momentě ve prospěch konzolí, jsou levnější než herní PC (a ušetříte i za LCD, klávesnici a myš). Pak ale zjistíte, že hry pro konzole jsou poměrně o dost dražší (Nintendo Switch je typickým příkladem záplavy předražených her). Na PC budou hry levnější – a pokud se snad bojíte, že něco bude „exklusivně jenom pro nějakou konzoli“? Ano, může být, možná to nebude právě pro tu vaši, ale pro PC to dostupné často bude. Opačně ale bude běžné, že software je pro PC, ale není a nikdy nebude pro konzoli. Na druhou stranu, Nintendo Switch si kupte už jenom pro Zeldu. Ta je prostě nádherná (a viz 🎮 Nintendo Switch tipy a triky).

TIP: Neumíte se rozhodnout mezi Xbox One a PS4? Já také ne, ale protože jsme už doma měli (a pořád máme) XBox 360, tak logicky máme i Xbox One. Má to trochu výhodu se stále se prohlubující integrací s Windows 10. Ale jak už bylo řečeno výše, oba Xboxy jsou už jenom lapač prachu.

Nintendo Switch a NVIDIA Shield jsou hlavně konzole do ruky, ale k televizi je připojíte a umí toho i v téhle podobě hodně. A asi je dobré dodat, že Xbox One je vlastně počítač s Windows, takže na něj je přeci jenom víc běžných věcí, než na PS4.

Pokud vám to nestačilo, tak na PC bude podstatně více příležitostí ke zdarma dostupným hrám (včetně tolik oblíbené free-to-play kategorie).

Pak je tu pár dalších drobnosti – třeba to, že si na herních konzolích hráč hned tak nepustí Discord (Xbox ano, PS4 ne), Teamspeak (Xbox ano) ani žádný z klasických a hojně používaných systémů pro hraní s hlasovou komunikací.  Nemožnost používat klávesnici a myš u herních konzolí už byla zmíněna, opačně byste měli vědět, že třeba takový Xbox ovladač k Windows 10 připojíte prostě napojením USB konektoru.

Herní konzole (Xbox hlavně) se docela dobře dají používat pro filmy a hudbu, ale nikdy nebudete mít takovou volnost jako když si pořídíte Kodi a dáte to na nějaký ten Android TV box. Případně levně a snadno tam vrazíte Google Chromecast. Na druhou stranu, herní konzole umí přehrávat CD, DVD a (novější) BluRay. Může se hodit (už proto, že ji stejně máte připojenou k televizi).

Osobně mám u konzolí ještě trochu problém v tom, že když vaše dítko něco vyvede, tak mu Microsoft/PlayStation/Nintendo prostě zruší/zablokuje účet a přijdete tím o všechno, co jste si koupili. Na počítači se to může stát také, ale o software nepřijdete (většinou) a účet se většinou týká jenom jedné hry.

xbox-one-x-wide.png
Xbox One X

Chcete tabulku? Tak tady jedna je

Herní počítač Herní konzole
Cena Za počítač poměrně vysoká Za konzoli relativně nízká
Cena za hry Levnější než u konzole, často dostupné zdarma Běžně vysoká
Zpětná kompatibilita Co si koupíte před roky bude fungovat Nové verze konzolí nemusí znamenat, že starší hry budou fungovat
Rozšiřitelnost Cokoliv se vám zlíbí Prakticky žádná
Výkon Podle vybavení, upgrade může zlepšit V porovnání s PC nízký, výkonnější jedině koupě nové generace
Použitelnost Hry, úkoly, video, střih, kancelář, cokoliv Hry, možná YouTube, možná prohlížeč
Ovládání Myš, klávesnice, herní ovladače Pouze herní ovladače
Úložné místo Terabajty, SSD, rozšiřitelné V porovnání s PC nízké a málokdy rozšiřitelné
Grafika Výrazně vyšší kvalita a schopnosti Kompromis s ohledem na výkon a cenu
Stabilita Můžete mít problémy s ovladači, Windows, atd Prostě to funguje, tady nic řešit nebudete
Pořizování her Řada možností, prakticky bez omezení, množství zdarma, free-to.play Pouze z obchodu od výrobce
Vlastnictví her Je zpravidla vaše, můžete ji nainstalovat kde chcete, předat/prodat dál, ale se stahováním z různých obchodů se to komplikuje Bývá to komplikované, s výjimkou her koupených přímo na fyzickém médiu
Údržba Můžete potřebovat nějaké ty znalosti Windows apod. Prostě to funguje

POZNÁMKA: Schází vám něco v pohledu „herní konzole vs. herní pc“? Dejte vědět.

Další nákupní rádci