TIP#1241: Nákupní rádce: Jak k počítači připojit mikrofon?

S telefony, tablety a notebooky je to dnes poměrně jednoduché, mají kameru a mají mikrofon i reproduktory. U klasického počítače už to ale až tak jednoduché není – pokud potřebujete u klasického počítače vstup zvuku (mikrofon), tak si ho musíte pořídit extra. A možností je řada

1) Sluchátka s mikrofonem bývají to nejčastější řešení. Má výhodu „všeho v jednom“, která zároveň může být nevýhodou. Osobně jsem si oblíbil čistá sluchátka, bez mikrofonu (nic z nich netrčí a mikrofon na velkém počítači spíš není potřeba). V oblibě je tohle řešení hlavně pokud hrajete hry– tam můžete koupit i herní sluchátka.  Můžete mít i sluchátka kde mikrofon (či mikrofony) jsou zabudované v mušlích (jak správně na Twitteru upozornil Honza Skýpala). Osobně s nimi nemám dobré zkušenosti.

Jednoduché je to i tím, že prakticky každý dnešní počítač má konektor pro sluchátka/reproduktor i mikrofon. Některé mohou mít společný konektor pro oboje. Pokud nic takového nemáte, existují USB adaptéry s audio konektory – často se dodávají i se sluchátky – ale tam pokud nechcete extra vychytávky, bývá praktičtější sluchátka prostě zapojit do audio konektorů (USB adaptéry vyžaduje další ovladače).

Dobré vědět je, že ony audio konektory pocházejí ze zvukové karty – pokud byste ji v počítači neměli, tak si ji můžete koupit a přidat. Je to praktičtější než tohle řešit přes USB.

2) Kamera s mikrofonem (webkamery) pro video chat je také řešení, na které možná narazíte – kamery umístitelné na displej často mívají i mikrofon. Nebývá to ale řešení příliš praktické a mikrofon sám o sobě nebývá nijak kvalitní

3) Samostatný mikrofon zapojitelné do audio konektoru nebo do USB. Tohle řešení se vám bude líbit v okamžiku, kdy pořizujete nějaké ty audio pořady, nahráváte videa, děláte krátké věci pro Instagram. Výhoda samostatných mikrofonů bývá, že lze často pořídit něco podstatně kvalitnější, než mikrofon u „herních“ sluchátek. A také to, že se dají vhodně umístit na stůl či kamkoliv jinam – pokud se tedy nebavíme o klasickém velkém ručním mikrofonu na jaký natáčejí (například) v Rozhlase rozhovory. Hodit se mohou i klopové mikrofony. A výhodou bývá to, že je většinou můžete použít i pro mobilní telefony a tablety.

Pokud má váš počítač Bluetooth (což spíš nebude, tohle je výsada notebooků) tak existují i mikrofony co se připojují právě tudy. Pokud tedy nepotřebujete něco vysoce kvalitního (a nevadí vám občasné zápasy s Bluetooth), tak tohle může být dobrá varianta. Můžete takto samozřejmě připojit i klasická bluetooth sluchátka (co mají i mikrofon) – ale tady opět pozor, v počítači budete většinou k USB bluetooth potřebovat nainstalovat konkrétní ovladače.

4) V nouzi můžete mobilní zařízení proměnit v mikrofon pro vás počítač. Stačí mobil mít připojený přes USB, Bluetooth či WiFi a pořídit si do mobilu (ale i do počítače) software, které umožní využít mikrofon v mobilu – příklad viz WO Mic from WirelessOrange (umi Android/iOS a Windows).

Další nákupní rádci