TIP#1205: Nákupní rádce: Koupit herní notebook nebo herní počítač?

Čas se vrátit k sérii Nákupní rádce, tedy tipům snažícím se poradit těm, kdo něco kupují. Téma notebooku se už objevilo v rádci Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku? ale v tomto tipu budeme řešit něco trochu komplikovanějšího.

Někdy před pár týdny kolega z Flowee začal řešit, že by si opět rád zahrál World of Warcraft a tím i potřebu pořídit si nový počítač. V průběhu uvažování pochopitelně přišel i s myšlenkou, že by si koupil místo počítače (herního, vhodného na hry) herní notebook. Podobný nápad jsem ostatně řešil i já, někdy před rokem, když přestal stačit takový spíše kancelářský počítač na hry pro syna – přeci jenom věci jako Fortnite a GTA V mají poněkud vyšší nároky. Jednou z uvažovaných variant bylo i pořízení herního notebooku.

Prozradím předem, že notebook to nakonec nebyl a už asi rok dobře slouží něco středního z nabídky Alza Gamebox, herních PC které kompletuje Alza.cz (konkrétně Alza GameBox GTX1060+, který už teď samozřejmě nekoupíte, mezitím jsou nové grafické karty a tím i nové modely).  Celý ten rok šlape spolehlivě, tiše a dítko na něm intenzivně hraje právě takové ty věci jako Fortnite, Minecraft, GTA V a Word of Tanks.

TIP: Jak často si pořídit nový notebook či počítač?

Výhody a nevýhody obou řešení

POZOR: Tenhle TIP nebude řešit příliš konkrétní technické parametry pro herní notebook či herní počítač, k tomu se vrátí samostatný tip – podstatné k dořešení je, v jakém případě si koupit herní notebook a v jakém herní počítač. A jaké mají tato dvě řešení výhody či nevýhody.

KRÁTCE: Pokud se vám nechce dlouho číst, tak herní notebook si kupujte pouze pokud zásadně potřebuje přenositelnost. Nepočítejte ale s tím, že herní notebook bude ideální jako pracovní nástroj. Pokud potřebujete notebook pro práci (a budete s ním hodně cestovat), tak herní notebook není to správné řešení.

m-mystic-light.jpg
MSI GE63 8RF-073CZ Raider RGB rozhodně nádherný kousek. Ale přes 50 tisíc je přeci jen dost zásadní zásah do rozpočtu.

Herní počítač bude nad herním notebookem vítězit v ceně, výkonu (procesoru i grafické karty) a přizpůsobitelnosti a možnosti upgrade. Čistě prakticky jsou tohle ty hlavní důvody, proč si pořídit počítač – snadno tam přidáte více paměti, stejně snadno si pořídíte novější a rychlejší grafickou kartu, větší/rychlejší SSD (dnes už vůbec o HDD neuvažujte, jedině jako sekundárním úložišti o velké kapacitě). Co se upgrade týče, tak berte v úvahu, že zhruba do dvou let začnou hry mít vždy vyšší nároky a v notebooku prostě grafickou kartu nevyměníte.

Herní notebook bude mít vždy méně výkonu – s procesorem nic neuděláte, s grafickou kartou to sice můžete řešit pořízením externí GPU (dost drahé věci), ale už to je další věc navíc. Notebooky navíc zpravidla mívají GPU s méně RAM než je to u herních PC. V graficky a procesorově intenzivních hrách to bude znát hodně i na provozní teplotě. A čím více horka, tím větší vliv na výdrž a poruchovost.

Herní počítač se bude méně přehřívat a také bude méně hlučný a následně, po měsících užívání, se bude také lépe čistit od prachu. Případná výměna chlazení bude také podstatně jednodušší (a levnější) než u notebooku.

Herní počítač bude většinou poměrně velká bedna (ne, nekupujte si ty malé krabice co se dají položit na stůl, jděte do poctivé střední (midi) věže, potřebujete dostatek místa na chlazení a oceníte to později). Herní notebook také bude často podstatně větší než klasický notebook (co teprve ultrabook) a také bývá těžší.

Pro hry budete určitě potřebovat dostatek paměti RAM – 16 GB ideálně jako základ, ale jděte rozhodně výše. Což u herních notebooků půjde také snadno pořídit, u herních počítačů ale bude vždy snazší rozšíření.

Pro hry budete potřebovat dostatek místa na disku a herní počítač bez problémů osadíte zásadně větším SSD a doplníte pár TB velkým klasickým pevným diskem. V notebooku jsou možnosti omezenější. Tady tak jako tak pamatujte, že je velmi dobré mít nějaký slušný NAS (třeba dvoudiskový QNAP, nebo dvoudiskovou Synology) a hodí se mít i slušně velký USB disk. Oboje může být i dost podstatné pro zálohování.

Je dost jisté, že k hernímu notebooku stejně budete muset koupit herní (mechanickou) klávesnici a myš. Ke klávesnici viz Proč si pořizovat/nepořizovat mechanické klávesnice.

Stejně tak si určitě pořídíte větší herní monitor, hrát na LCD notebooku bude jenom nouzovka. Tady si ohlídejte i to, aby herní notebook měl dostatek výstupu na externí LCD (ideálně dva) a jaké typy konektorů – u ultrabooku ASUS ZenBook UX430UN-GV057R například soustavně lituji, že má jenom microHDMI místo klasického HDMI.

Což nakonec znamená, že kupujete totéž, co byste kupovali k počítači (pravda, k tomu ty LCD určitě pořídíte dva).

Sluchátka si budete pořizovat tak jako tak. Je dost jisté že drátová (bezdrátová nevydrží celý den hraní), takže absence Bluetooth u herního počítače moc vadit nebude (můžete doplnit třeba přes ASUS USB-BT400).

Herní počítač nebude zcela určitě mít WiFi (můžete doplnit, ať už do USB nebo jako kartu dovnitř). Herní notebook WiFi mít pochopitelně bude. U WiFi pro hraní nezapomeňte, že může mít vliv na kvalitu hraní. Tady třeba viz TP-Link Archer T2UH AC600 Dual Band.

Nepočítejte s tím, že byste na notebooku mohli nějak déle hrát hry při napájení z baterie, zátěž hry nevydrží – bude zcela běžně že se výdrž sníží na něco jako pár hodin (místo obvyklých pěti a více hodin). Znamenat to bude i to, že baterie v herním notebooku pravděpodobně odejde možná dříve,  než v klasickém.

Notebook bude zpravidla mít také méně možnosti připojení periferií (zejména USB porty, co jiného). Ale to asi nebude něco, co by vás nějak zásadně pálilo (USB Hub v nejhorším vždy pomůže). U notebooku si ohlídejte ať má Ethernet port (což ultrabooky nemívají).

Mechaniku CD/DVD dnes už u notebooku moc nehledejte, mizí ostatně už i u počítačů – do počítače ji ale můžete snadno dokoupit přímo „dovnitř“, u notebooku jedině externí. Je ale dost pravděpodobné, že ji moc potřebovat nebudete. A pokud ano, tak jedna externí je praktičtější.

TIP: Další kousky ze seriálu Nákupních rádců najdete v Na co hledět při koupi tabletu? Proč nekupovat levné hračky a proč si pořídit Apple iPad a  Jaký telefon zvolit, pokud chcete opravdu dobrý foťák? 

Nejméně podstatná bude čtečka paměťových karet – důležitá by byla, pokud jste fotograf, ale pro herní použití nemá smysl ani v počítači, ani v notebooku. Osobně tohle řeším přes AXAGON CRE-X1 MINI

Stručně v tabulce

Herní počítač Herní notebook
Cena Bude levnější Vyšší cena
Výkon/CPU Lepší poměr výkon/cena Vždy méně výkonu než počítač
GPU Možnost upgrade, lepší výkon, více paměti Nebude možné upgrade, méně paměti, nižší výkon
RAM Snazší upgrade, až stovky GB Složitější upgrade, většinou až desítky GB
Zvuková karta Možnost upgrade Bez možnosti upgrade, výstup může mít nižší kvalitu
Chlazení Bez problémů, tiché, možnost upgrade Bude se hodně zahřívat, nelze upgrade a může být hlučné
Přenositelnost Žádná Pokud nemáte problém s větší váhou a rozměry, ultrabook to nebude
Diskové úložiště 512 GB a více SSD bez problémů, k tomu i několik TB HDD Pouze jeden disk a SSD bude zpravidla menší než u počítače
Displej Pořizujete samostatně, takže velikost i rychlost je na vás LCD notebooku bude malé a nebude nikdy tak rychlé jako herní
Klávesnice Pořizujete samostatně, takže si můžete pořídit dobrou herní Hrát na klávesnici na notebooku bude vždy spíše nouzovka
Myš Pořizujete samostatně Na trackapdu určitě chtít hrát nebudete, nakonec stejně budete muset koupit
Sluchátka Také pořizujete samostatně Sluchátka si stejně koupíte, audio v notebooku může být slušné, ale PC se nevyrovná
Bluetooth Zpravidla ne (ale můžete pořídit) Součást výbavy
WiFi Nebývá součástí, dá se pořídit. Součást výbavy
Rozšiřitelnost Cokoliv se vám bude chtít Zpravidla jen přes USB/USB-C a jiné porty
CD/DVD Interní mechanika, případně externí Externí, tak jako tak výhodnější
Čtečka paměťových karet Není potřeba (pokud nejste fotograf) Není potřeba (pokud nejste fotograf)
Výdrž/poruchovost Pokud nebudete mít smůlu na kus, tak dlouhé roky Menší než u PC. Dáno zahříváním ale i tím, že to budete brát na cesty

Když už si nakonec herní počítač koupíte, tak možná ještě jeden Nákupní rádce: Co byste si určitě měli pořídit k počítači či notebooku? Některé hodně užitečné příslušenství se vám prostě bude hodit.

TIP: Koupit herní konzoli nebo herní počítač? je dost hodně související dilema.

DODATEK: A jako obvykle, pokud vám něco chybí, dejte vědět (e-mail 365tipu@gmail.com nebo v nejhorším @365tipu na Twitteru, přes Facebook ne, je prakticky nepoužitelný)

PS: V záhlaví je Alienware m15, jeden z nejtenčích herních notebooků. Na Alza.cz zatím cenu a dostupnost nemá. Přímo u Dellu uvádějí cenu od 1379 dolarů.

Další nákupní rádci