@365tipu

TIP#1658: Nákupní rádce: Jakou konfiguraci MacBooku koupit? Bude stačit 256 GB disk? Kolik GB paměti?

Když jsem zvažoval koupit MacBooku bylo to trochu dilema – původně jsem přemýšlel nad MacBook Pro, ale na jaře 2020 to byly stále modely s problematickou věčně se rozbíjející klávesnicí.  V dubnu se objevil nový MacBook Air 2020 s novou klávesnicí, takže volba padla na něj – nechtělo se mi čekat na nové Pro a rozdíl byl jen v absenci onoho LCD proužku místo funkčních kláves a více portů (viditelný rozdíl). A také v ceně, protože Air bývá běžně o pětinu levnější, než podobně vybavený Pro.

Nakonec jsem koupil konfiguraci s 512 GB SSD, 16 GB RAM, 13″ Retina (to mají všechny) a nejrychlejší variantou procesoru – konkrétně Macbook Air 13″ Retina CZ Vesmírně šedý 2020. Počítám s tím, že budu MacBook používat minimálně pět a více let, takže je dobré mít slušný základ co tuto dobu vydrží.

Až se budete rozhodovat o koupi MacBooku tak je to podobné jako u koupě notebooku/počítače s Windows – popsané je to v Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku? Jen je to mírně zjednodušené v menším výběru možnosti a variant.

Disk v MacBooku je vždy SSD (a dnes už nemá smysl nic jiného) takže je to jen otázka velikosti. Osobně bych doporučil 512 GB jako základ, ale pokud budete méně nároční (nemít záplavu věcí v cloudech co chcete mít i v notebooku) tak si s 256 GB vystačíte.  Pokud budete dělat s velkými soubory (grafik,video) tak 1 TB vůbec není špatný nápad. Rozšíření možné je vlastně jenom externím diskem přes USB-C/Thunderbolt. Chcete-li více než 2 TB, tak musíte jít do MacBook Pro.

Pamět opět doporučím spíše 16 GB než 8 GB, ale ta menší varianta bude také stačit. Pokud ale chcete stříhat videa, pracovat s velkou grafikou, mít otevřeny prohlížeče s desítkami záložek, tak více je lépe. Stejně tak jako pokud budete používat virtualizaci.  Mezi  8 GB a 16 GB navíc není cenově tak zásadní rozdíl. Chcete-li více než 16 GB, je nutné jít do MacBook Pro.

Velikost displeje je dána modely, Air 2020 má 13″ a ač jsem byl trochu nejistý, je to dobrá volba a stačí to. Byť původně jsem pomýšlel na 16″ MacBook Pro.  Menším displejem ale ušetříte poměrně hodně peněz

Porty opět závisí do modelu, Air jich má nejmíň (nový Air 2020 má 2x Thunderbolt, tedy i USB-C), dražší Pro mají více – ve všech případech to snadno pořešíte nějakým tím USB-C hubem (zejména pro připojení k HDMI monitoru).

Procesor budete volit podle toho kolik má jader a opět budete omezení nabízenými konfiguracemi. Více jader, větší výkon. Stejně tak je to s rychlostí, čím více GHz, tím lépe. Tady navíc platí, že Intel i7 je výkonnější než i5, a ten je výkonnější než i3. Pokud půjdete do MacBook Pro, tak tam je ještě lepší i9.

Grafickou kartu (GPU) si u MacBook Air vybírat nemůžete, v obou základních modelech 2020 je to Intel Iris Plus. U MacBook Pro jsou modely s Intel Iris Plus Graphics 945 (13″) nebo Intel UHD Graphics 630 (16″) nebo AMD Radeon Pro 5300M/5500M (16″).  První dvě Intel karty jsou integrované a budou stačit na dost  věcí, třetí od Intelu je také integrovaná byť výkonnější. Pokud chcete něco opravdu výkonného, tak je to určitě AMD Radeon , 5500M se navíc dodává s 6 GB paměti. Cena samozřejmě stoupne dost značně.

Pro představu o „příplatcích“ za lepší konfigurace než základní u MacBok Air 2020

Procesor1,1GHz dvoujádrový Intel Core i3 desáté generace, Turbo Boost až 3,2 GHz (základ pro první z modelů) 
 1,1GHz čtyřjádrový Intel Core i5 desáté generace, Turbo Boost až 3,5 GHz (základ pro druhý z modelů)+3000Kč
 1,2GHz čtyřjádrový Intel Core i7 desáté generace, Turbo Boost až 3,8 GHz+7500Kč
   
Paměť8 GB 3733MHz paměti LPDDR4X (základ u obou modelů) 
 16 GB 3733MHz paměti LPDDR4X+6000Kč
   
Disk256GB SSD úložiště (základ pro první z modelů) 
 512GB SSD úložiště (základ pro druhý z modelů)+6000Kč
 1TB SSD úložiště+12000Kč
 2TB SSD úložiště+24000Kč

Apple má na webu možnost srovnávat konfigurace a samotný výběr MacBooku je tam vždy od vybraného základního modelu navyšováním parametrů. Můžete samozřejmě koupit na Alze/CZc či v některém z obchodů v Česku, ale tam narazíte na to, že nemají příliš konfigurací na skladě – praktičtější je koupit přímo od Apple.

TIP: V 💻 Jak na Mac OS jsou další tipy a triky pro Mac OS

Další nákupní rádci

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky