TIP#410: Co je to ASCII Art?

Malý výlet do historie, pokud dovolíte, už déle žádný tip týkající se počátku internet (ale počítačů vůbec nebyl). Ale začneme oklikou, termín ASCII se tu už objevil v souvislosti se zadáváním znaků z Unicode, psaním zavínáče či hashttagu, kódováním češtiny a samozřejmě emoticony, smajlíky. ASCII je zkratka z  American Standard Code for Information Interchange, ale to není důležité, podstatné je, že je to prapůvodní znaková sada co obsahovala v zásadě jenom písmena, číslice a základní symboly. Proč se objevuje ve spojení s uměním?

ASCII art je totiž výtvarné umění, které pracuje s počítačovým textem jako s výtvarným médiem. Vzniklo v době, kdy počítačové tiskárny neuměli tisknout nic jiného než základní znaky. Chytří lidé dokázal obraz/fotku (ty v té době počítače stejně moc neuměly) převést na posloupnost základních znaků. Takže když jste se na výsledek dívali z trochu lepší vzdálenosti, tak jste „viděli“ původní předlohu.

Dnes ASCII art potkáte v této podobě výjimečně, ale můžete potkat ve zmenšené podobě u rozsáhlejších emotikonů. Tedy takových, které pomoci neproporčního písma a využití několika řádek dají dohromady „obrázek“. Pár příkladů (a ten jeden níže), můžete najít například v české Wikipedii pod heslem ASCII Art.

      (__)           
      (oo)           
  /-------\/         O   
  / |   ||   /o)\    /H\ 
 * ||----||   \(o/    / \
   ~~  ~~
    kráva   Jin/Jang  postavička

Pokud se chcete podívat na další příklady podobných věcí (těch, které můžete snadno použít třeba v e-mailu, nebo v diskuzních fórech), tak jich na Internetu najdete záplavu v různých databázích – třeba v Christopher Johnson’s ASCII Art Collection. Pěkná kolekce jednořádkovek je pak například v 1 Line Art (má tu výhodu, že jde docela dobře použít i tam, kde nemůžete vynutit neproporční font, tedy font s pevnou šířkou všech znaků).

Pokročilejší formy ASCII artu najdete v obrázcích Google přes ASCII Art. Od dřívějších čistě černobílých došlo i na využití barev, byť se zachováním „podkladu“ ze znaků. O tom je ostatně řeč i  v Fotky z Instagramu jako ASCII či HTML art? Snadné, byť ne u všech fotek (ale pozor, vypadá to, že Instagram už tuhle vychytávku zlikvidoval). Jeden příklad za všechny níže (pochází odtud) a schválně si ho zobrazte v plné podobě, ať vidíte, co je to za zvláštnost.

ASCII-art-full-priklad.jpg

S ASCII art výtvory se dnes ještě poměrně často setkáte v podpisech v e-mailu (ano, opravdu nepatří k dobrým nápadům si dělat podpisy v e-mailech z obrázků). A pokud si stahujete filmy (a pácháte další tomu podobné věci), tak zjistíte, že v souborech s popisy bývá použit také – slouží dost často k tvorbě „loga“.

Pokud si budete chtít zkusit převést obrázek na ASCII art tak je to poměrně snadné s využitím algoritmického převodu. Zajděte na IMG2TXT, předložte tomu nějaký obrázek (musíte ho mít někde na Internetu) a klikněte na ASCIIFY. Ale pozor, některé složitější a větší obrázky to nedá. Pro ruční tvorbu je k dispozici řada specializovaných editorů.

2018-05-04 08_52_58-Ascii Art Generator.png

Pokud chcete získat text převedený do ASCII Art? Zkuste povedený asciiartgen.now.sh