@365tipu

TIP#353: Jak přes numerickou klávesnici ve Windows zadávat znaky z Unicode?

V Jak se píše zavináč? Aneb „takový to divný a“ neboli „@“ možná i „&“. A jak se píše hashtag? byla zmínka o tom, že pomoci držení levého Altu a poté napsání ASCII kódu znaku na numerické klávesnici ho můžete napsat (zkuste si třeba držet Alt a stisknout 254 a dostanete ■). Stejným způsobem můžete psát znaky z ANSI (no, možná by bylo lepší napsat, z aktuální znakové sady Windows) znakové sady, pokud bude onen použitý kód začínat nulou (zkuste si třeba Alt a 0174 a dostanete ® zatímco Alt a 174 je «).

Je dobré vědět, že ve Windows si můžete numerickou klávesnici zapnout tak, aby umožňovala psát hexadecimální kódy znaků. Bude to pak fungovat trochu jinak, budete držet levý Alt, pak stisknete + a pak napíšete hexadecimální (šestnáctkový kód) kýženého Unicode znaku.

Aby to šlo, musíte se postarat o existenci klíčí v registru (případně pokud existuje, tak pomocí něj tuto funkčnost zapnout)

Pod HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Input Method založte (nebo nastavte) EnableHexNumpad na hodnotu „1“ (je typu REG_SZ, pokud budete klíč zakládat).

TIP: Jak v Microsoft Wordu napsat nějaký Unicode znak? Napište jeho hexa kód (třeba 2603, což je sněhulák) a pak stiskněte Alt+X.

Je pravděpodobné, že bude potřeba se alespoň odhlásit a přihlásit, aby změna začala fungovat (v horším případě restartovat stroj).

Takže pak třeba sněhulák, tedy U+2603 prostě napíšete tak, že budete držet Alt a pak napíšete +2603 (to plus musí být na numerické klávesnici). Nezapomeňte, zde jde o hexadecimální (šestnáctkový) kód, v předchozích případech jde o decimální (desítkový).

TIP: Když už jsme zmínili to ASCII, tak se vám možná bude líbit tip Co je to ASCII Art.

PS: V Jak na počítači napsat zlomek zjistíte, že v ASCII/Unicode se ukrývají některé zlomky

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky