@365tipu

TIP#1295: Jak na počítači napsat zlomek

Tohle je docela zajímavá věc, protože se týká několika možných druhů použití. To nejčastější je ve skutečnosti problém. že hledáte zlomek ve vyhledávači a pokaždé když (například 1/2 coby polovinu) napíšete do Google, tak se aktivuje kalkulačka a začne vám to dělit.

S hledáním něčeho jako 1/2 v Google to je opravdu trochu problém – zkuste „1/2“ (tedy doplnit o uvozovky) a částečně to pomůže. Ale bude to hledat i leccos dalšího, kde se vyskytuje „jednička-něco-dvojka“. Prostě některé věci Google neumí dobře hledat

Lomítko (/) je totiž zároveň znak pro dělení a v základní znakové podobě se tímto způsobem prostě píší i zlomky (1/2, 1/25, a/b, atd). Proto vám to bez omezení uvozovkami prostě spočítá dělení. Až tolik to nevadí, nakonec výsledky hledání máte pod ní.

2019-02-15 07_34_51-Window.png

2019-02-15 07_36_31-Window.pngV pokročilejší podobě můžete spustit Word a napsat zlomek pomocí lomítka – auto opravy v některých (pro 1/2 například) případech převedou na poněkud lepší zobrazení zlomku.

Některé totiž přímo existují ve znakové sadě nebo v Unicode (existuje jich dokonce více než dvacet). Tady se vám může hodit Jak přes numerickou klávesnici ve Windows zadávat znaky z Unicode?

2019-02-15 07_37_34-Window.pngVe Wordu navíc existuje Equation Editor (Editor Rovnic) kde můžete vytvářet celé rovnice i zlomky. Výsledek ale pochopitelně není použitelný znakově, jedině jako obrázek, pokud to chcete dostat mimo Word. Stejně tak tam existuje Equation field (EQ) vyvolatelný přes Ctrl+F9.

Další možnost ve Wordu (a jiných textových editor, takže i v HTML) je použít superscript/subscript – tedy například něco jako 1/2 (tohle jsou samozřejmě tři znaky)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky