@365tipu

TIP#211: Linkedin, Facebooku, nikomu nedávejte heslo ke své poštovní schránce

Pokud si budete zakládat účet na Facebooku, jedním z kroků po vyplnění základních údajů bude možnost „najít přátele, kteří jsou již na Facebooku“. Vyhledávač přátel („Friend Finder“) je dlouhodobě jednou z velmi kontroverzních funkcí Facebooku. Hlavně proto, že mu musíte dát přihlašovací údaje ke svým e-mailovým schránkám.

Doporučení pro vyhledávač přátel na Facebooku je jasné – v žádném případě mu heslo ke svým mailovým schránkám nedávejte. Nedávejte mu samozřejmě ani heslo k čemukoliv jinému. Facebook si tato hesla zapamatuje a nebudete mít žádnou možnost tomu zabránit – a v uplynulých letech se již mnohokrát stalo, že je opakovaně použil k vyhledání vašich přátel. Získá tak kompletní přístup k vaší elektronické poště – a není vůbec známo, zda se omezí pouze na stažení kompletní „databáze“ vašich kontaktů.

TIP: Pro Facebook se bude sakra hodit Jak nastavit soukromí na Facebooku? 22 kroků, které soukromí stejně nezajistí.

Vyhledávač přátel na FacebookuPokud snad nevěříte tomu, že by Facebook informace uložil a kdykoliv později používal, tak si stačí přečíst informaci o tom, jak Vyhledávač přátel funguje.

Facebook nebude e-mailové adresy, které naimportujete, s nikým sdílet, ale uloží je, a může je později využít k vytváření návrhů na přátelství pro vás a další uživatele. V závislosti na poskytovateli e-mailových služeb mohou být naimportovány adresy ze seznamu kontaktů i z poštovních složek. Kontakty byste měli importovat pouze z účtů, které jsou určeny pro osobní použití. Naimportované kontakty můžete kdykoli spravovat na stránce facebook.com/invite_history.php.

Pokud se přístupu k poště neobáváte a tuto službu chcete použít, tak je ještě možné jít cestou toho, že po použití Vyhledávače přátel si prostě heslo k mailové schránce změníte, ale pak nezapomeňte, že už Facebook (či kdokoliv jiný) kompletně prošel vaši poštu a získal z ní i to, co ani netušíte, že tam máte.

POZOR: Stejně jako Facebook se chová Linkedin. Ve skutečnosti se v minulosti opakovaně ukázalo, že Linkedin je podstatně agresivnější, než Facebook. Dát Linkedin přístup do pošty je krajně nezodpovědný a nebezpečný krok.

Na facebook.com/invite_history.php  můžete zjistit, které e-mailové adresy Facebook získal a které použil k poslání pozvánky (nezapomeňte, že Facebook velmi ochotně pošle spam na všechny maily, které mu tímto způsobem poskytnete a klidně to udělá opakovaně). Na konci případného seznamu najdete možnost pro odstranění všech kontaktů. Je potřeba ale vědět, že skutečné smazání není nijak zaručeno.

Linkedin, Facebooku, nikomu nedávejte heslo ke své poštovní schránce

Na výše uvedené adrese je navíc zajímavé, že Facebook hovoří o „nepřetržitém nahrávání“, což ukazuje ještě na další nebezpečné místo, kde Facebook získá kompletně všechny detaily o vašich kontaktech – tedy mobilní telefon. Zde také rozhodně platí, že Facebooku (ani nikomu jinému) přístup ke kontaktům ve vašem telefonu nedávejte.

TIP: Jak zjistit, kdo se dívá na můj profil na Linkedin?

Dávat komukoliv vaše heslo je nebezpečný krok. Aby ho (například) Facebook mohl použít, tak si ho musí někde uložit v čitelné podobě, což také znamená, že se k tomuto heslu může kdokoliv dostat.  

A víte co je na tomhle všem to hodně zajímavé? Facebook moc chce dostat přístup k vaší poště aby z ní získal všechno co jde získat. Ale v okamžiku, kdy vy budete chtít z Facebooku získat stejná data (navíc jste je tam vlastně nahráli vy), tak zjistíte, že vám kontaktní údaje vašich přátel nedá.

TIP: Jak často si mám měnit heslo? Kdy je nutné si heslo změnit a kdy je lepší to nedělat vám vysvětlí vše podstatné o změnách hesla. 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky