@365tipu

TIP#1887: Co se děje na Linkedin s účty zemřelých? Čeká vás stejné peklo jako na Facebooku?

V Co se na Facebooku stane s účty zemřelých lidí? Co dělat když zemře někdo blízký? je dlouhé čtení o tom, jak extrémně neochotný je Facebook v otázce zrušení účtů člověka co zemřel. Ke všemu co prožívají pozůstalí přidává ještě to, že účty odmítá mazat a chce je změnit ve virtuální pomníčky (memoralizovat/zvěčnit) a dělá vše pro to, aby skutečné smazání účtu bylo maximálně komplikované.

Linkedin je na tom podobně. Popsané je to v Deceased LinkedIn Member. Zjistíte tam, že existuje stejný memoralizační (zvěčnění) postup, ale také varianta smazání (uzavření) účtu. U zvěčnění je nutné si uvědomit, že převedením účtu do tohoto stavu není možné s účtem už nikdy nic dělat, jednou provždy zůstane na Linkedin, opatřený nálepkou „Na památku/ In remembrance“ a  přístup do něj nedostanou ani členové rodiny či pozůstalí. Tuhle variantu tedy zcela určitě vůbec neuvažujte.

K tomu abyste mohli žádat o zvěčnění  nebo zrušení účtu, musíte poskytnout řadu dokladů, kde budete klasicky narážet na to, že Linkedin nebude těm českým rozumět a ochota se s vámi bavit je nulová.

Vedle úmrtního listu budete ještě muset prokázat, že jste někým, kdo může o něco takového žádat – což bude dost zásadní problém, protože Linkedin vyžaduje soudem vydaný dokument, který toto uvádí. Nestačí závěť, plná moc, smlouvy, oddací listy. Podrobnosti ostatně viz Memorialize or Close the Account of a Deceased Member. Budete potřebovat i e-mail pod kterým je Linkedin účet založený, což může být další komplikace.

Jako u Facebooku a vůbec všech online účtů zde tedy platí, že nejspolehlivější řešení je to, kdy se pozůstali dostanou k příhlašovacím údajům – řeč už o tom byla v  Do poslední vůle přidejte přístupy k účtům na Internetu a technicky je tohle řešitelné poměrně snadno. Správce hesel kde jsou všechny vaše přístupy a zajistit, že se přihlašovací údaje do správce hesel dostanou k pozůstalým. Případně dokument v počítači, bezpečně uloženy, ke kterému vědí jak se dostat.

TIP: Jak na smazání účtu na Linkedin najdete v Close Your LinkedIn Account. Po aktivaci je ještě 14 dní na zvrácení procesu.

Žádost o zvěčnění  nebo uzavření účtu na Linkedin najdete v Request to memorialize or close a deceased member’s LinkedIn profile. A pokud už tuto velmi nepraktickou cestu chcete podstoupit, tak rozhodně nežádejte o zvěčnění. Je zde i riziko, že pokud zažádáte neúspěšně, tak Linkedin účet preventivně zablokuje.

Pokud nemáte se zemřelým žádnou právně doložitelnou vazbu, tak existuje ještě Request removal of a deceased member’s LinkedIn profile, kde je možné nahlásit kohokoliv jako zemřelého (je nutno doložit odkazem na nekrolog nebo článek v novinách, absurdní požadavek). Linkedin uvádí, že takového nahlášení povede ke skrytí profilu a nezbývá než doufat, že to neudělají jen tak bez ověření a možnosti něco s tím dělat – ale s ohledem na to jak tradičně špatná je „péče o zákazníky“ a procesy (nejen) na Linkedin, to zní jako dost pravděpodobná varianta.

POZNÁMKA: Linkedin nemaže neaktivní účty, tak jak to dělají jiné sítě či služby. Logické, protože Linkedin místo počtu aktivních účtů vykazuje počty založených účtů a tím pádem nemá zájem účty mazat. Ať už neaktivní, nebo účty zemřelých. Jak je to u jiných služeb viz Může Twitter smazat můj účet pro neaktivitu? A jak je to u dalších internetových služeb?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky