TIP#026: Na nedůležité věci si pořiďte oddělenou mailovou adresu

Protože jsem občas, teoreticky, i něco jako novinář, tak mi chodí tiskové zprávy. A protože jich chodí hodně a je dobré v tom mít trochu pořádek, tak si je nechávám posílat na samostatnou mailovou adresu. V mém případě je to info@feedit.cz – a důvod je mimo jiné i ten, že www.FeedIT.cz je služba, kde jsou tiskové zprávy zveřejňovany. Ale i kdybych to takto neměl, pořídil bych si na ně také samostatný mail.

Samostatný e-mail mám ostatně i pro sociální sítě. Hlavně můj účet na Facebooku, ale také řada dalších sociálních sítí je založená nikoliv s pomocí mého „hlavního“ e-mailu (tj @pooh.cz/@justit.cz), ale pomoci oddělené adresy. A také pomocí oddělené mailové schránky. Tady je důvodem hlavně potřeba nezaneřáďovat si hlavní e-mail všemi těmi různými upozorněními a maily, které tyhle služby používají.

Více schránek, snazší život, větší pořádek

Dnešní tip je tedy opět takový trochu zvláštní – na nedůležité věci si pořiďte oddělenou mailovou adresu. Může se to hodit pro tiskové zprávy, sociální sítě, specifické aktivity (třeba testování), atd.

Pokud máte vlastní poštovní server, tak si můžete pořizovat hodně samostatných adres na různé testy nebo pro různorodé aktivity.  Pokud vlastní poštovní server nemáte, tak je velmi jednoduché si na Gmailu pořídit potřebné schránky. Pokud máte jenom jednu „schránku“, ale ta umožňuje „aliasy“, tak můžete samozřejmě jít touto cestou.

VSUVKA: Jan Procházka na Twitteru správně upozorňuje, že „aliasy“ v pojetí Gmailu mohou být problematické (aliasy v podobě vasemail+aliasknemu@domena.cz). Souhlasím, tohle jsou „aliasy“, které nepoužívám – dávám přednost skutečně vytvořenému aliasu (v  mém případě třeba daniel@pooh.cz a daniel.docekal@pooh.cz i pooh@pooh.cz je tatáž schránka).

GTD a Inbox Zero

Tenhle tip vám pomůže mít v hlavní poštovní schránce pouze podstatné věci. Budete si také ony nedůležité věci ze sociálních sítí moci déle schovávat. A pokud budete používat poštovní schránky s pokročilým filtrováním (jako je právě třeba Gmail, ale klidně můžete použít jiné), tak si navíc můžete nastavit různé filtry/reakce na došlou poštu.

Trochu vám tenhle tip může pomoci pokud se snažíte o Inbox Zero, tedy to aby vaše došlá pošta neobsahovala e-maily. Osobně jsem tohle zkoušel mnohokrát a také mnohokrát vzdal. Nejlepší Inbox Zero se nakonec ukázalo to „Vybrat všechno“ a poté „Archivovat“.

365tipů v prohlížeči

@365tipů má nakonec také vlastní poštovní schránku, 365tipu@gmail.com pochopitelně. Byť bych býval mohl přidat 365tipu jako alias k Justit.cz/Feedit.cz/pooh.cz či doménu 365tipu.cz napojit na Google Apps (už řadu let je používám v plně placené verzi a bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí a jsou to dobře vynaložené peníze).

Neudělal jsem to hlavně proto, že se mi s tím nechtělo trápit a věnovat tomu čas. @365tipu mám stejně otevřených v (klasicky) samostatném okně (profilu) ve Chrome, takže je toto řešení ideální.