@365tipu

TIP#1377: Mám si na Facebooku nastavovat „rodinný stav“? Vyplnit děti? Manžele, manželku?

Vlastně tohle téma patří do obecných zásad ochrany soukromí na Facebooku a sociálních sítích vůbec (Jak nastavit soukromí na Facebooku? 22 kroků, které soukromí stejně nezajistí) ale zaslouží si vlastní tip. Tak trochu i proto, že se na to nedávno ptal někdo na Twitteru.

Především, pokud Facebooku řeknete rodinný stav (svobodný, ženatý, vdaná i oblíbené „je to komplikované“) tak mu dáváte údaj pro cílení reklamy. Poměrně neškodné, ale dá se potom podle toho odvozovat řada dalších věcí. Včetně toho, že Facebook bude mít důvod pátrat s kým v tom vztahu případně jste.

2019-06-09 10_30_21-Window.png

Horší je to s tím, že Facebook bude chtít abyste své partnery vyplnili – aby prostě věděl kdo je váš partner. Ideálně abyste si ještě vyplnili i kdo jsou vaše děti. Tohle je už podstatně méně vhodné, jsou to vztahové informace, do kterých Facebooku nic není. Navíc tyto informace dáváte komukoliv cizímu, protože jak známo, Facebook žádné informace o uživatelích nedokáže udržet v bezpečí.

2019-06-09 10_31_08-Window.png
Vztah lze vyplnit i bez uvedení s kým. Právě tady je tolik oblíbené „Je to komplikované“

Primárně to samozřejmě opět slouží pro cílení inzerce, ale zároveň je to příliš mnoho informací při případné útoky, vydírání a zneužití v mnoha různých způsobech. Tenhle druh informací prostě do sociálních sítí nepatří.

Měli byste ale vědět, že Facebook tohle všechno stejně po čase nejspíš objeví – ze společných fotografií zjistí kdo jsou vaše děti, manžel, manželka a samozřejmě i milenky či milenci. Rozpoznáváním obličejů si je navíc po čase dokáže perfektně spojit s jejich účty, aniž byste cokoliv museli vyplňovat. Vnitřně si o tomhle vede záznamy a všechny vazby má opatřené „pravděpodobností“.

TIP: Co asi nevíte je, že Facebook dokáže poměrně dobře odhalit to, že váš vztah se chystá zkrachovat. A to ani nemusíte nastavit „je to komplikované“.

Nezapomeňte, jakékoli nastavení (a zejména změny) rodiny a stavu je vítané všemi lidmi, které máte (ale případně i nemáte) v přátelích. Což ale opravdu není dobrý důvod, proč byste se měli vydat tohle nastavit. Když už to ale nastavíte, ujistěte se, že to není přístupné veřejné. Alespoň to trochu ztížíte pro lidi, které nemáte v přátelích.

2019-06-09 10_33_08-Window.png

Facebook to má velmi promyšlené, takže před současnou manželkou můžete schovat bývalku. A vlastně byste si tam mohli uvést i milenku a tu schovat před současnou i bývalými. Celé je to takové dost zvrhlé a přidávat můžete samozřejmě i vlastní rodiče, tchyně a tchány a řadu dalších příbuzenských vztahů. Nejzábavnější je asi „pet/domácí zvíře“, pokud uvážíte, že vaše kočka či pes nemohou mít profil

2019-06-09 10_38_07-Magdaléna Dobromila.png

Co ještě vědět? Ten koho přidáte se o tom dozví a musí přidání potvrdit. Do vztahu se můžete vydat pouze s někým, koho máte v přátelích. Změny stavu se, jak jinak, dostávají k přátelům, aby jim náhodou něco neuniklo (pokud je nenastavíte na „Jenom já“ nebo nějaké omezení viditelnosti co tomu zabrání).

Pokud někoho z rodinných příslušníků odstraníte, tak se o tom nedozví (musí na to přijít sám). Zajímavé je, že v jeho rodinných příslušnících zůstanete

TIP: Nechcete o sobě Facebooku nic říkat? Neříkejte. A platí to i pro další sociální sítě

PS: Nezapomeňte na to, že se manželka/manžel či partnerka/partner může cítit uraženě, pokud si je takto na Facebooku neoznačíte. Bohužel i takové věci se stávají

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky