@365tipu

TIP#1284: Pomůže Firefox Container proti šmírování Facebookem?

Někdy v březnu roku 2018 uvedl Firefox vychytávku jménem Facebook Container Extension (viz Mozilla Facebook Container chrání proti šmírování Facebookem na Internetu. Šikovná pomůcka) – umožňuje oddělit používání Facebooku od dalších aktivit na Internetu – něco co můžete udělat sami, ale je nutné kvůli tomu založit samostatný profil prohlížeče kde budete používat Facebook.

Facebook Container od Mozilly je ale  užitečnější v tom, že pokud se pokusíte navštívit Facebook v „normálním“ okně prohlížeče, tak to neumožní a otevře ho v odděleném „modrém“ okně. Stejně tak to bude fungovat opačně, pokud na Facebooku v modrém okně kliknete na něco co vede mimo Facebook, tak se to otevře v normálním prohlížeči. Právě toto automatické „přepínání“ je něco, co nemůžete mít pokud použijete oddělené profily prohlížečů (nebo oddělené prohlížeče jako takové).

Šikovná částečná ochrana

Měli byste vědět, že je to pouze částečná ochrana, Facebook je velmi vynalézavý v tom, jak si vás dohledat. Odchozí odkazy například už několik měsíců opatřuje unikátním identifikátorem. Intenzivně využívá browser fingerprinting a další pokročilé metody jak si spojit různorodá sezení. Totéž dělá v mobilní aplikaci. Mimochodem právě browser fingerprinting může Facebooku nakonec pomoci vás poznat i když budete důsledně používat kontejnerové oddělení.

TIP: Jak na lepší soukromí v prohlížeči? Ghostery, NOSCRIPT, WOT a ti další a Co všechno o vás lze zjistit přes prohlížeč? A jak se tomu bránit? jsou dva hodně užitečné tipy pro další studium.

Platí i to, že sice budete používat Facebook jako takový v odděleném kontejneru, ale v klasické podobě budete stále narážet na sledovací prvky Facebooku – Líbí, Sdílení, Pixel na e-shopech, komentářové prvky. Což bude (minimálně) plnit váš stínový profil a ten při nejbližší příležitost Facebook propojí se skutečným profilem. Mimo Firefox kontejneru se tak musíte ještě aktivně bránit dalšími nástroji (viz Facebook vás šmíruje, všude kde to jde. Jak se zbavit šmírování Facebookem?).

Facebook Container tedy není zaručenou plnou ochranou, ale dokáže toho pořád docela dost a pokud vás šmírující Facebook trápí, tak je to velmi užitečné řešení.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky