TIP#1146: Jak na Facebooku zabránit někomu aby mě sledoval?

Facebook poměrně dlouho umožňuje abyste si zapnuli možnost sledování, tedy toho, že kdokoliv bude mít zájem, tak nemusí žádat o přátelství – prostě vás začne sledovat. Uvidí pouze vaše veřejné příspěvky, ty co jsou nějakým způsobem cílené (třeba „Pro přítele“) mu to znepřístupní. Podrobněji k sledování a souvisejícím věcem viz Jaký je rozdíl mezi skrytím, ukončením sledování, ukončením přátelstvím a blokováním na Facebooku

Co ale dělat, když vás sleduje někdo, kdo obtěžuje pod vašimi (veřejnými) příspěvky nebo prostě nechcete, aby vás sledoval?

To nejsnazší řešení je klasické, zablokujte ho. Přestane vidět vaše příspěvky, přestane mít přístupný váš profil. Vy ale přestanete jeho příspěvky a profil vidět také.

2018-08-13 07_16_20-(95) Filtry a nástroje veřejných příspěvků.png

Můžete vypnout možnost aby vás lidé mohli sledovat. Poměrně nepraktické řešení, protože tohle znemožní všem lidem sledovat vaše (veřejné) příspěvky. Můžete také přestat psát veřejné příspěvky, ale pak nemá důvod mít aktivní možnost sledování. Můžete případně omezit psaní komentářů pod veřejné příspěvky (na výběr je kdokoliv, přátelé přátel a přátelé).

Jak na Instagramu zrušit sledování poradí, jak se zbavit někoho, kdo vás na Instagramu stalkuje, ale i jak si čistit účet. Vlastně je to stejné, jako tady u Facebooku

Najít a zablokovat a odblokovat

Podívat se na seznam všech lidí co vás sledují můžete snadno. Stačí přejít na www.facebook.com/me/followers (dostanete se tam i přes Přátelé/Friends -> Sledující/Followers).

Bohužel tam není možné vynutit „odsledování“, můžete tam pouze případně zasledovat ty, které ještě nesledujete (pokud u někoho není Follow/Sledovat knoflík, tak to ten člověk nemá zapnuté).

Jediný způsob jak někomu zrušit sledování je ten, že dotyčného zablokujete a poté odblokujete. Zablokovat člověka můžete přímo na jeho profilu (menu pod „…“). Odblokovat ho ale musíte v přehledu zablokovaných, ten najdete přes www.facebook.com/settings?tab=blocking. Pozor, ten seznam není tříděný ani abecedně ani podle času – takže toho koho jste čerstvě zablokovali si musíte najít. Ostatně viz Jak odstranit zablokování někoho na Facebooku?

TIP: V Kdo vidí na Facebooku moje komentáře? zjistíte, že na řadě míst Facebooku jsou vaše komentáře veřejně dostupné. Stránky, Skupiny či Události jsou místem, kde se vždy budete setkávat s dalšími lidmi.

Pokud někomu tímto způsobem zrušíte sledování tak ho kdykoliv může obnovit. Jediné jak mu v tom zabránit trvale je nechat ho zablokovaného. Protože se ale bavíme o sledování/follow a veřejných příspěvcích, tak ani zablokování není řešení – může si založit další účet a ve sledování pokračovat z něj.  O tomhle ale více v Jak se podívám na Twitter (Facebook) někoho, kdo mě zablokoval? a vhodné dodat je, že bez účtu se k obsahu dalších účtů nedostane.

TIP: Průvodce soukromím na Facebooku soustřeďuje všechny tipy týkající se soukromí a Facebooku. Ale nemyslete si, že byste snad na Facebooku mohli mít soukromí. Nic takového možné není, ostatně viz Jak nastavit soukromí na Facebooku?.

Nezapomeňte na