@365tipu

TIP#253: Nebere vám hlava 210 MB velký Facebook v mobilu? Zkuste alternativy

Možná jste na to už přišli při pohledu na velikost aplikací ve vašem telefonu. V Androidu patří Facebook mezi ty největší aplikace, které v mobilu máte – v mém mám 250 MB a z toho 210 MB je samotná aplkace a 40 MB připadá na data, navíc ještě bere 60 MB mezipaměti. Těch 210 MB navíc moc neovlivníte, Facebook si tam ukládá vše co mu přijde pod ruku. Dost podobně se chová i v iOSu, kde ale tak zásadní problém s pamětí mít nebudete (tedy pokud nemáte ten nejlevnější telefon či tablet s minimem paměti či něco staršího).


Co s Facebookem co se vám nevejde do telefonu? Řešení je několik, můžete ho odinstalovat, pokud potřebujete jenom Messenger, protože ten je už samostatná aplikace. Ale pozor je to taky dost bumbrlíček, v mém Androidu má 106 MB.

2015-09-09 13.24.11Zkuste Facebook Lite a Messenger Lite

Pokud potřebujete funkčnost Facebooku, tak je tu také řešení – jmenuje se Facebook Lite a najdete ho v Google Play – má zásadní výhodu například v tom, že aplikace má pouze 1 MB, používá méně paměti a používá méně mobilních dat.

Pokud nechcete přímo Facebook od Facebooku, tak je tu stále ještě dostatek aplikací v Google Play, App Store a snad i Microsoft Store, které umí „totéž“ co aplikace od Facebooku. Nebo rozhodně alespoň to podstatné – a nebudou mít 210 MB jako originál.

Pokud nějakou případně používáte a máte dobré zkušenosti, dejte vědět, rád doplním – ale sám s žádnou zkušenost nemám, takže je jen tak na slepo hledat raději nebudu.

TIP: Messenger má také  Messenger Lite a od dubna je možné ho používat skoro všude po celé Zemi.

Facebook v prohlížeči, taky dobrá cesta

Touch.facebook.com aneb mobilní facebook v mobilním zařízení
Touch.facebook.com aneb mobilní facebook v mobilním zařízení

Další řešení je, že budete Facebook používat klasicky v prohlížeči. Pokud máte tablet, tak nic nebrání používat plne www.facebook.com, pokud je řeč o mobilním telefonu, tak i zde je několik možných variant.

m.facebook.com je mobilní webová podoba Facebooku. Rychlá, určená pro mobilní telefony, takže se snadno vejde na úzký a malý displej. Stačí se klasicky přihlásit a můžete používat Facebook v mobilní podobě bez mobilní aplikace. Mělo by jít o natolik jednoduchou aplikaci, že bude fungovat i na telefonech s prohlížeči co toho příliš neumí. Vyplatí se určitě i pro použití s Operou Mini.

Nemyslíte si, že by snad šlo o něco neoficiálního, tohle je skutečně „Facebook Mobile Site“ a má to dokonce vlastní nápovědu. A pokud dobře vidím, tak to funguje i jako mobile.facebook.com.

touch.facebook.com je na mobilní telefonu totéž jako výše uvedeno „m“, ale teoreticky by to mělo být lépe uzpůsobené pro tablety a vůbec dotykové ovládání a také mít více funkčnosti než předchozí.

Ale prosím pozor, mělo by tomu tak být a je navíc možné, že vás Facebook podle druhu zařízení přesměruje natvrdo z „m“ podoby právě na touch. Stejně jako je dobře možné, že už to mezitím prostě Facebook sjednotil do jedné podoby.

Základní mobilní facebook i pro ty nejméně chytré felefony.
Základní mobilní facebook i pro ty nejméně chytré felefony.

mbasic.facebook.com by podle všeho měla být „vynucená“ podoba m.facebook.com, tedy opravdu ona zcela minimalistická, bez CSS, ničím specielní podoba. Vcelku podznatelná i podle toho, že má pevnou šířku a vůbec vypadá, hmm, dost podivně.

Mimo výše uvedeného ještě existuje o.facebook.com a 0.facebook.com – také mobilní podoba, ale vyhrazená pouze některým operátorům a má hodně společného s programem Facebook Zero. Existuje ještě x.facebook.com (kde nemám tucha o co jde, ale také to vede na mobilní verzi), d.facebook.com a v abecedě najdete ještě pár dalších písmenek, které Facebook k něčemu používá.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky