@365tipu

TIP#1114: Co je to stalker, stalking, cyberstalking, kyberstalking?

Kyberstalking je už byl zmíněný  v Kyberšikana, kybergrooming, kyberstalking, co tohle znamená, obnáší a co s tím, ale je to dost podstatná záležitost, takže si zaslouží samostatný tip i povídání. Respektive vyjmutí z původního tipu do samostatné podoby

Stalker je zpravidla člověk, který někoho (nejčastěji jednotlivce, ale může to být i skupina či organizace) sleduje, kontroluje a zpravidla svou činnost doprovází tím, že se snaží sledované osobě vstupovat do života. Velmi často je to doprovázeno výmysly, pomluvami, vyhrožováním, krádežemi identity, vytvářením falešných profilů. V kyber podobě (kyberstalking) k tomu opět používá Internet, který výrazně pomáhá nejenom ve sledování, ale také ve shromažďování informací. Ty  často slouží k vydírání, vyhrožování či harašení.

Stalking může mít i formu sexuální, kdy je stalker objektem svého sledování až chorobně posedlý. Bez ohledu na formu, něco takového je prakticky vždy trestně postižitelné a může mít nedozírné následky pro oběti. Facebook a sociální sítě jsou velmi nebezpečným nástrojem, kterou kyberstalker (šmírák) používá. Zejména proto, že lidé si nedávají pozor na své soukromí a navíc je možné je snadno zmanipulovat.

Nedělejte si iluze, že by se popisované věci neděly v Česku. Co třeba loňský rok a Kyberšikana sílí, děti se vydírají nahými fotkami i záběry z webkamer? Děti bohužel umí být velmi vynalézavé a navíc jim chybí zábrany a schopnost posoudit to, kdy končí nevinná zábava a začíná problém.

TIP: Kybergrooming a kyberstalking – Metodický materiál pro pedagogické pracovníky od NCBI opět může pomoci, pokud chcete o problému vědět více, zejména pokud jde o školní prostředí.

Kyberstalking se samozřejmě vyvinul z klasického stalkingu – někdo kdo se chodí dívat na to jak žijete, kam chodíte, večer s dalekohledem čučí do vašich oken. Může být vámi natolik posedlý, že vám třeba dělá utajenou společnost při cestě do práce či do školy. Možná se chodí dívat do vaší schránky co vám chodí za dopisy. Může dokonce prohrabovat odpadky čerstvě poté, co jste je vynesli – snaží se tam něco najít, něco co by ukojilo jeho potřeby. Jedním z nástrojů kyberstalkingu je i stalkerware.

V kybernetické podobě je to velmi snadné – máte ho možná v přátelích či sledujících, velmi pravděpodobně používá falešnou identitu, případně vás jenom sleduje tak jak mu to Internet dovolí. Sbírá vaše fotografie, hlídá si co se objevilo o vás ve vyhledávání, bedlivě sleduje váš Swarm, Stravu či něco jiného co používáte pro sportování. Pokud jste byli hodně neopatrní, tak se mu možná podařilo získat vaše přihlašovací údaje – čte si vaši poštu, vidí do přímých zpráv na Facebooku. Mohl také do vašeho počítače propašovat nějaký šmírovací program, možná i získat přístup k vaši webové kameře. Možná si vytvořil někde váš falešný profil a chce ho zneužívat. Je běžné, že se pokouší vetřít mezi vaše přátele.

TIP: Lidé stalkerům často velmi aktivně pomáhají, viz například Je bezpečné Facebooku či jiné sociální síti svěřovat hanbaté fotky?

(Kyber)Stalking velmi často přeroste do klasického obtěžování (hlavně sexuálního obtěžování) a asi nepřekvapí, že cílem stalkingu bývají zejména ženy. Začíná to posíláním zpráv – klasických papírových, SMS, e-mailů, chatovacích. Pod „posílání“ si navíc představte, že stalker dokáže obětí poslat běžně i tisíce zpráv ve velmi krátkém období. V těchto pokročilých fázích se stává i to, že útočník se snaží dostat do bydliště oběti, ideálně v době kdy tam není. Totéž do zaměstnání oběti.

TIPPrůvodce soukromím na Facebooku zde na @365tipů shrnuje všechny tipy, které se týkají soukromí a Facebooku. Podobně Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže shrnuje tipy obecnější povahy.

Pokračování najdete v Jak se bránit kyberstalkigu (a stalkingu vůbec)?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky