TIP#1204: Jak zjistím co mám v počítači s Linuxem za komponenty/hardware

Téma zjišťování co vlastně v počítači máte za hardware se tu už řešilo v Jak zjistit co mám v počítači s Windows za komponenty/hardware? Ale jak název napovídá, týká se to Windows a tohle můžete potřebovat i pro stroj s Linuxem.

Řešení je podobné, můžete použít následující software, které udělá „inventuru“ všeho, co dokáže v počítači najít. Je to snazší než počítač rozebírat a hledat „ručně“.

CPU-X je vlastně ekvivalent CPU-Z, které možná znáte pro Windows. Bude se vám líbit i shodné rozhraní. Chcete-li vědět teplotu procesorů, tak CPU-X také pomůže.

I-Nex je další GUI pomůcka. Umí také teplotu procesoru a hodit se může export zjištěných informací.

2018-10-28 10_12_45-10.0.0.21 – Připojení ke vzdálené ploše.png

lshw (Hardware Lister) je vhodný tam, kde chcete informace zjistit z terminálu. Což znamená i to, že je vhodné se naučit grep a umět z lshw získávat přímo některé konkrétní informace. Má ale i grafické rozhraní.

Neofetch je další variantou použitelnou v příkazovém řádku (Terminal).

2018-10-28 10_20_27-10.0.0.21 – Připojení ke vzdálené ploše.png

Hwinfo není totožné jako stejnojmenná utilitka pro Windows. V tomto případě pochází od OpenSUSE a jde o další pomůcku pro příkazovou řádku.

TIP: V 🍓 Jak na Raspberry Pi? Kompletní průvodce najdete užitečné tipy a triky pro Raspberry Pi.  Obecně Linuxu se týkají ale další dva užitečné tipy:

PS: Pokud máte nějaké vlastní oblíbené software pro Linux pro zjišťování co máte v počítači, tak dejte vědět.