TIP#627: Jak vypadá hybridní notebook co může být tablet? Soudě dle Toshiba Z20t skvěle

Jsem několik let uživatelem ultrabooku od Toshiby (Portége Z930) a spokojenost velká. Jediné co za tři roky používání dostalo zabrat, je délka práce na jedno nabití, ale to je něco co prostě k akumulátorům patří. Je to ale klasický ultrabook, bez dotykového displeje, něco málo přes kilo váha, displej s klávesnicí pohromadě. Jaké to ale je mít hybrid? Takový ten co může být jak notebook, tak tablet?

Když jsem kdysi něco podobného od Lenova zkoumal před třemi až čtyřmi roky, tak to vypadalo dost nepoužitelně. Bylo to těžké, tehdejší Windows 8 na dotykový displej a laptop byly dost zoufalé, když se do dotykové displeje šťouchalo prstem, uhýbal až příliš. Což ale byla taky nějak tak doba, kdy se tablety teprve stávaly běžnou záležitostí. Na druhou stranu to byla doba, kdy se více a více začínalo hovořit o tom, že právě hybridní zařízení mají budoucnost. Tehdy jsem si ale řekl, že počkám – i proto z té doby mám klasický ultrabook od Toshiby a ne hybrid.

Je čas ověřit, kam se hybridní notebooky/tablety dostaly.

Přeci jenom uplynulo dost času na to, aby to celé dávalo smysl. Vyzkoušet jsem se to rozhodl na hybridu od Toshiby Z20t – není to nejnovější model, v březnu to bude rok co se objevil na českém trhu. Ale také to není něco úplně levného, cenově je to okolo 40 tisíc. A měl bych dodat, že to Toshiba celkem správně označuje jako ultrabook 2v2

toshiba_pt15bu_00400n_portege_z20t_intel_m_5y71_8gb_128gb_windows_7p_1116629.jpg

Jedno musím říci hned na počátek, velmi příjemně mne to překvapilo. Jako ultrabook je to použitelné velmi dobře, včetně dotykového displeje. Po určité době se člověk přistihne, že je pro něj daleko jednodušší si sáhnout na displej, než tam jezdit myší (v tomto případě případně trackpadem či trackpointem). Nutno k tomu dodat, že hodně z příznivého dojmu má na svědomí Windows 10 (včetně Anniversary Update), protože tady přeci jenom došlo k zásadnímu zlepšení ovladatelnosti na dotykovém zařízení. Byť má Microsoft stále co dohánět.

Toshiba Portégé (Z20t-B-10), jak se to celé jmenuje je ve skutečnost dockovací stanice s klávesnici, trackpadem/trackpointem, porty a baterií slušné kapacity (36Wh).

Na tuhle stanici nasadíte na velmi slušné úchyty 12.5″ FullHD tablet ve kterém je další řada  portů, baterie s ještě jednou tolik kapacity a 256 GB SSD: Což jsou tak nějak základní technické parametry.

TIP: Nákupní rádce: Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku? se vám bude hodit, pokud řešíte co koupit či nekoupit

Poučné řešení hybridu v několika ohledech

Budete-li uvažovat nad pořízením hybridu, tak bych asi hleděl na některé věci, které by rozhodně měl splňovat – u Z20t je to všechno velmi dobře vidět (a nutno dodat, že Toshibě se tohle opravdu povedlo, byť pár drobných výhrad se najde).

Co nejvíce portů je zásadní výhoda – už z pár let s Z930 vím, že VGA a HDMI v jednom zařízení je prostě k nezaplacení. Pro připojení dalších monitorů, pro napojení na televizi, pro možnost promítat kdekoliv. Stejně tak je skvělé mít víc USB portů a chcete-li to používat více jako počítače, tak Ethernet hodně pomůže – u Z20t je třeba tenhle port v dokovací části, stejně jako VGA/HDMI (ideálně nezávislé, tedy tak abyste mohli připojit až další dva displeje) a další dva USB.

Dostatek paměti i slušný pevný disk jsou dnes velká výhoda, jít pod 8GB RAM je špatný nápad a 256 GB v Z20t je navíc v SSD podobě, což znamená dost zásadní zrychlení. Windows 10 AU na tomhle zařízení opravdu nabíhají během pár sekund. Nezapomeňte, že u 2v1 žádné rozšíření paměti ani pevného disku nemůžete plánovat.  Nutno dodat, že pokud je přítomno pouze SSD, tak je to další dost podstatná výhoda (teplo i hluk odpadá a není tak snadné ho poškodit při přenášení).

Výdrž na baterii je u notebooku i tabletu jedním z těch zásadních parametrů, stačí že máme neustále trable s telefony. Tady je zajímavé to, že dokovací část má vlastní baterii a druhá je v „tabletovém“ těle. Při spojení se nejprve vyčerpá ta dokovací a při nabíjejí se naopak nejdříve nabíjí ta v tabletové části. Výrobce tady udává ~9 hodin pro tablet, ~17 hodin výdrže pro tablet spojený s dokovací stanici, což v reálném užití je spíš tak o hodinu, hodinu a půl méně. Odložený uspaný dokáže Z20t bez viditelné ztráty kapacity baterie vydržet i tři dny.

Mechanická konstrukce je u „2v1“ zásadní. Potřebujete aby ve spojeném tvaru displej držel dostatečně pevně, ale také aby šel snadno nasazovat a oddělovat. Čekal jsem něco problematického, nekonalo se. Tohle má Toshiba zvládnuté fakt fantasticky. A nasadit lze i „otočeno“, můžete si tak displej postavit na stůl coby „stojánek“ – vedle klasického použití jako notebook či tablet.

z20t_04.jpg

Grafická karta je v tomto případě pouze Intel HD, takže tady neočekávejte něco na čem by se daly hrát hry v HD. Tady to bude u hybridů bude vždy kompromis, takže si tohle hlídejte a rozhodujte podle druhu použití. Můj oblíbený World of Warcraft na tom hrát mimochodem jde a řada her z Windows Store funguje taky. Jen ty náročnější nikoliv.

Displej je také jedna z věcí, kterou nepodceňujte – dotykový, 1920 x 1080 (Full HD), 12.5″ v tomto případě je velmi příjemná záležitost, třeba i pro někoho, kdo bude chtít malovat. Dotykovost, což už jsem psal výše, je navíc hodně návyková. Zde navíc doporučím (protože Windows), pořiďte si pero – k některým modelům Z20t dodává Toshiba Wacom digitizér, takže umíte-li s něčím takovým malovat, tohle je skvělá věc. A mimochodem, ve spodní části tabletu je zasunuto ještě jedno pero, neaktivní. V tomto konkrétním případě je navíc displej matný, což trochu pomáhá při práci na slunci či ostrém světle.

portege-z20t-c-tablet.jpg

Klávesnice je něco co byste měli vybírat velmi opatrně a chce si ji vyzkoušet v praxi, trackpad nakonec to samé. Mimochodem k Z20t mám jedinou výhradu, nepodařilo se mi sžít právě s trackpadem. Klávesnice je ale skvělá a k mému ultrabooku stejně nosím klasickou myš a tamní trackpad používám jenom tam, kde myš nejde používat.

Váha je dost jasné kritérium, přeci jenom se vám nebude chtít nosit několik kilogramů váhy. A tabletová část, velmi často držená čistě v ruce, je na tohle ještě citlivější. V tomhle případě je to 1.48 kg celek, 704 g tablet a skoro bych řekl, že to je tak přesně tak hranice kde to o stovku gramů více přestane být rozumná váha.

Chlazení a teplota při provozu se dá odzkoušet opravdu jenom tak, že vámi kýžené zařízení zkusíte trochu potrápit – u Z20t je zajímavé, že má pouze pasivní chlazení, žádné ventilátory, žádné nasávání prachu. Ale také to znamená, že v té části (pravý spodní roh tabletu) kde je rozvod tepla budete prostě cítit, že „to topí“.

Operační systém si dnes už dejte pozor, aby to nebylo Windows 8, bezplatný upgrade na Windows 10 už totiž běžně dostupný není. Nutno dodat, že Windows 10 jsou sice místy ještě stále „hodně mimo“ co se provozu na tabletu a dotykovém displeji týče, ale zlepšení je zásadní. Pokud si navíc pořídíte cokoliv s Windows, tak budete mít v zásadě plnohodnotný počítač. Mám ve výbavě ještě 7″ Toshiba tablet a má to řadu výhod. Tady u Z20t byl mimochodem upgrade osmiček na desítky bez jediného problému, stejně jako další upgrade na Anniversary Update. A zdůraznil bych i to, že výhodou je Windows 10 Pro místo Home.

Z20t_ANGLE39.jpg

TIP: Co udělat po koupi počítače, notebooku či tabletu s Windows? Co vás čeká? vám poradí co dělat, když si něco takového jako je tablet, notebook, 2v1 či počítač koupíte. 

Co dodat k hybridu Toshiba Z20t?

Je vidět, že Toshiba hardware opravdu dělat umí. Z20t, ač rok starý model, je hodně povedený. V září Toshiba navíc uvedla pokračování v podobě Z20t-C (viz Toshiba představuje na našem trhu novou generaci prémiového oddělitelného Ultrabooku Portégé Z20t) kde jeden z modelů má i LTE modem.

Celkově to ukazuje na to, že Toshiba umí velmi dobře promyšlené řešení dva v jednom, které je nejenom stylové, praktické, ale také technicky dobře zvládnuté. Na druhou stranu, tomu všemu odpovídá i cena.

PS: Zkušenosti s tabletem od Toshiby najdete v Jaký je tablet s Windows 8.1? Konečně dorazilo něco na hraní! a dalších pokračováních.