@365tipu

TIP#1019: Jak v Linuxu pořizovat Screenshoty a natáčet desktop?

Už v Jak na screenshoty ve Windows (a nejen Windows 10)? se tu probíralo, jak dělat screenshoty v (nejen) Windows. Pár tipů na screenshotovací software pro Linux tam najdete, ale je čas se k tomu vrátit. Třeba i proto, že postupně roste speciál týkající se Raspberry Pi.

Gyazo umí screenshotovat a také to hned odesílat na jejich servery, odkud můžete poslat někomu odkaz. Osobně pro tohle nikdy příliš potřebu nemám (protože Drophox či OneDrive). Jak už to tak bohužel chodí, Windows verze je lepší než ta pro Linux.

Shutter je velmi pravděpodobně lepší varianta, tedy pokud prostě nechcete rychle „típat“ screenshoty a nechat si je ukládat v cloudu. Což Shutter mimochodem umí taky, stačí nastavit export. Najdete zde i editaci. různé způsoby snímání.

Scrot je jedna z mála možnosti, jak screenshotovat v Raspberry Pi – dokonce z příkazové řádky („sudo apt-get install scrot„), stačí prostě v Terminalu napsat „scrot“ a odeslat. Obrázky se ukládají do /home/. Umí i zpožděné screenshotování („scrot -d počet_sekund“).

TIP: Jak (nejen) ve Windows udělat rolující screenshot (například screenshot celé stránky v prohlížeči)

Kazam umí o něco více, natáčet plochu. Zajímavé na něm je, že má ARM verzi. Klasické „sudo apt-get install kazam“ funguje na Raspberry Pi, úspěšně proběhne instalace, ale nic dalšího bohužel nefunguje.

RecordMyDesktop („sudo apt-get install recordmydesktop“ a na výběr máte ze dvou frontendů – gtk-recordmydesktop and qt-recordmydesktop) je pravděpodobně nejvíce univerzální pomůcka pro nahrávání dění na desktopu. Stačí spustit „recordmydesktop“ (případně přidat –no-sound) a nechat zaznamenávat. Pak lze ukončit běh (Ctrl+C), chvíli počkat na uložení videa a je vystaráno.

Pro záznam obrazovky ještě ještě Peek případně Green Recorder (Ubuntu, zdrojové kódy na Githubu) či SimpleScreenRecorder (QT).

Zajímavé vypadá OBS Studio – obsproject.com. Zdarma, Open Source a Linux/macOS/Windows.

TIP: Všechny tipy a triky týkající se Raspberry Pi najdete v 🍓 Jak na Raspberry Pi? Kompletní průvodce. Užitečné software pro Linux hledejte v Software pro Linux, bez kterého se neobejdete. Tedy, určitě, teoreticky.

V Jak uložit webovou stránku či screenshot do Disku Google? najdete tip na jedno užitečné rozšíření pro Google Chrome.

TIP: Tenhle tip je tak trochu rozpracovaný, nechtělo se mi už čekat a dál hledat a doplňovat, takže je venku v základní podobě. Pokud máte nějaké osvědčené screenshotovací řešení pro Linux, dejte vědět.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky