@365tipu

Herní panel (Game Bar) ve Windows 10 April 2018 Update

To, že máte ve Windows 10 Herní Panel snad víte – vyvolává se (nejčastěji) přes Win + G a má k sobě i nějakou tu kupičku nastavení. Osobně jsem ho prakticky nikdy nepoužil, ale to je dané tím, že hraní her nenahrávám (a už vůbec nikam nevkládám).  Ve Windows 10 April 2018 Update se Herní Panel dočkal nové podoby – bohužel i vzhledu (je méně výrazný a podstatně větší).

herni-panel-old-2018-05-01 11_52_30-Nová karta.png
Herní panel před dubnovou aktualizací

Nově je vidět čas a pokud nejste přihlášení, je pod ním odkaz na Xbox aplikaci, která vám umožní se přihlásit – pak tam bude vidět vaše ID. Ikonky pod časem spouštějí Xbox aplikaci, Mixer (což je www.mixer.com), složku Moje Herní Videa (to kam se vše ukládá) a Nastavení herního panelu (pouze základní, ale můžete si tam změnit barevný motiv panelu).

herni-panel-new-2018-05-01 11_54_43-Nová záložka a tento počet dalších stránek_ 3 ‎- Microsoft Edge.png
Herní panel od dubnové aktualizace

Ikonka fotoaparátu pořizuje screenshot (stejně jako Win + Alt + PrintScreen).

Vedle ní je ikonka Nahrát to (Win + Alt + G), která zahájí nahrávání videa – to se nahrává vždy z toho okna, ke kterému jste Herní Panel aktivovali. Stejně jako další ikona Nahrát z tohoto místa (Win + Alt + R) – vedle ní je možné zapnout a vypnout použití mikrofonu při nahrávání. Pokud tápete v čem je rozdíl, tak

„Nahrát to“ nahrává pouze určitý časový úsek a  je nutné mít zapnuté nahrávání na pozadí a délka úseku je nastavitelná – slouží to k tomu, že něco hrajete a chcete zachytit několik posledních desítek sekund hraní v okamžiku, kdy jste něco odehráli. Windows 10 budou průběžně zaznamenávat hru a „ponechávat“ si zvolený úsek zpět – ten uloží, pokud toto použijte.  Přednastaveno je na 30 sekund, v Nastavení lze na 15, 30 sekund, minutu, tři, pět a deset. Pokud si aktivujete nahrávání na pozadí, tak to může samozřejmě znamenat, že budete mít při hraní pomalejší počítač.

„Nahrát z tohoto místa“ prostě začne nahrávat a bude nahrávat tak dlouho, dokud to neukončíte. V Nastavení je nastavitelné omezení (přednastaveno na dvě hodiny, změnit lze na 30 minut, hodinu, dvě a čtyři). Nezapomeňte, že záznam hry může znamenat až gigabajty videa.

V pravé částí je Spustit přenos (Win + Alt + B) a možnost zapnout/vypnout mikrofon při přenosu a zapnout/vypnout kameru při přenosu – tohle se používá když streamujete hraní hry (zejména) a k tomu i sebe v zvukové i obrazové podobě.

TIP: Herní panel neslouží jenom k obrázkům a videím z her. Můžete tak zaznamenávat cokoliv, tedy pokud vám Windows 10 umožní po stisku Win + G vyvolat Herní panel. O tom ale byla řeč už  v Windows 10 umí nahrávat videa přímo z okna na ploše. Hodit se vám bude možná i  Jaké nástroje se používají na tvorbu video tutoriálů snímáním obrazovky?, je tam řeč o dalších cestách jak nahrávat dění na obrazovce (ve Windows).

Zcela napravo (ty dvě čárky) je něco čím můžete Herní panel posouvat po ploše.

Zajímavá změna je, že v dubnové aktualizaci už není na Herním panelu možnost zapnout herní režim.

Co se nezměnilo je zmatek v podobě několika míst – je tu samotný Herní panel, pak je tu aplikace Xbox a pak jsou tu Nastavení týkající se herního panelu. Navíc se tu objevuje ještě Mixer (streaming) a starší Xbox 360 Smart Glass.

2018-05-01 12_30_44-Nastavení.png

Co se nastavení týče, tak vše hledejte v Nastavení -> Hraní a nadjete tam záplavu nastavení týkající se záznamu, vysílání i dalších souvisejících věcí. Novinkou je na některých místech dostupné Nastavení grafiky – tohle je novinka právě v dubnové aktualizaci. Pokud máte systém s více grafickými kartami, tak je možné pro jednotlivé aplikace nastavit jakou kartu použijí – řeší se to s ohledem na výkon vs. úsporu energie.

2018-05-01 12_52_51-Nastavení.png

TIP: V Jak ve Windows 10 vypnout Game DVR (a možná mít rychlejší a snazší hraní)? zjistíte, že možná je někdy lepší „Game DVR“ vypnout.

2018-05-01 12_32_47-Nastavení.png

V Nastavení dostupné Trueplay je ochrana proti cheatování a umožnuje hrám se napojit na specifické API a ověřit si, že hráč nepodvádí. Objevilo se to poprvé ve Fall Creators Update a zajímavé je, že i v dubnové aktualizace je výchozí stav vypnuto.

TIP: Chcete-li vědět co je nového v dubnové aktualizaci Windows 10, tak mrkněte do přehledu v Co je nového ve Windows 10 April 2018 Update. Stovky tipů týkající se Windows najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky