@365tipu

TIP#156: Jaké nástroje se používají na tvorbu video tutoriálů snímáním obrazovky?

Dnešní tip vychází z toho, že se Petr Václavek ptal na řešení následujícího problému:  Jaké nástroje se používají na tvorbu video tutoriálů snímání dění na obrazovce? Tedy snímání dění na obrazovce + doprovod z mikrofónu + zobrazování klávesových zkratek, případně editace nějakých bublin a tak…

Osobně mám v tomhle velké mezery (jediné co jsem kdy používal a co mám i koupené je Fraps), tak je následující přehled výsledkem tipů od čtenářů @365tipů a dalších lidí ze sociálních sítí. Což také v praci znamená, že jsou vítány další komentáře, tipy, zkušenosti s některými dalšími či zde uvedenými aplikacemi.

  • @jancibris dává tip na Skype for Business, kde je možné vytvořit meeting sám se sebou a pak je možné snímat obrazovku i zvuky.
  • Studuj INFOVĚDU! doporučuje BB Flashback.
  • Jiří Borový  dal tip na freeware, které umí nahrávat i hry – Open Broadcaster Software. Ten ostatně doporučil i Valášek Altair, který ještě jako profesionální nástroj (dodává, že ale také za odpovídající cenu) je Camtasia Studio (měli by mít 30 denní zkušební verzi).
  • Když už byla zmínka o hrách, tak pro hry je dlouholetou klasikou Fraps.
  • Michal Blažek  doporučuje Camstudio (Open Source, mimochodem) a Google Hangouts.
  • Pro MAC je podle Karla Javůrka nejlepší ScreenFlow (ale sám dodává, že je dražší) a pro jednoduché nahrávání lze použít interní QuickTime Player.
  • Osobně bych možná přidal ještě Ezvid ve kterém najdete i některé další nutné pomůcky.
  • Bandicam coby nahrávání her i obecně obrazovky (doplněno 2016/07)
  • Icecream Screen Recorder (Windows, OS X) existuje neplacené a placené podobě a umí zaznamenávat jak obrazovku, tak webcam. [10.03.17]
  • eLecta se hodně hodí pro tvorbu tutoriálů a pro oblíbené picture-in-picture.  [10.03.17]

TIP: To, že Windows 10 umí nahrávat videa přímo z okna na ploše jste možná ani nevěděli, ale nejásejte. Je to bohužel dost omezené jenom na některé grafické karty.

Měli byste ještě vědět, že Petr Václavek také hledal a hledání i výsledek popisuje v Jak na video tutoriály. Při hledání prošel i přes několik zdejších aplikací a nakonec našel něco dalšího –  ActivePresenter.

Camtasia Studio 7

Co ještě k vytváření video tutoriálu dodat?

Neočekávejte, že to bude něco jednoduchého. Nebo snad, že se vám hned napoprvé podaří vyrobit něco co bude plně použitelné, správné a plnit svůj účel.  Je dost jisté, že budete opakovat a opakovat a opakovat. A možná toho budete mít na počátku dost plné kecky.

Budete muset vědět kam s hotovým tutoriálem (zde je určitě nejjednodušším řešením YouTube).

Budete asi muset (dříve či později) řešit to, že tutoriál je potřeba správně namluvit. Můžete zkusit současně natáčet video i s komentářem, ale osobně si myslím, že stejně skončíte u natáčení videa, střihu a pak následného namlouvání.

TIP: V čem ve Windows stříhat videa? Čím nahradit Windows Movie Maker? poradí, pokud chcete stříhat videa. A také pokud chcete něco jiného (a lepšího, většinou) než je právě WMM. 

Což v praxi bude znamenat, že byste si měli dopředu připravit nějaký ten scénář, vše si odzkoušet a ověřit. A při zkoušení a ověřování zkuste myslet i na to, že někdo bude sledovat video, ale nebude mít zvuk. Což přivádí k další vhodné činnosti, vytvořit pro vaše video titulky.

Brzy také asi zjistíte, že to co natočíte, bude vyžadovat sestříhání (což už možná znamená, že bude časem potřeba další tip). V rámci střihu budete některé věci nakonec dávat pryč, některé aktivity zcela určitě budete chtít zrychlit (třeba nahrávání, instalace, atd), budete přidávat texty, rámečky, atd.

Aby video k něčemu vypadalo, tak to bude chtít asi Full HD, což vás teoreticky (i prakticky) přivede k natáčení v 1280 x 720. Což také v praxi znamená, že si budete tomuto muset přizpůsobit natáčený prostor na displeji, nebo vůbec celý displej. Tady se vám navíc bude hodit AVI, MOV, MKV, MP4? Jak je to s těmi formáty souborů pro video?

Je velmi pravděpodobné, že jenom hodně praxe zajistí, že dokážete správně na videu ukazovat ty nejpodstatnější aktivity tak, aby je divák byl schopen správně rozpoznat a sledovat. Tady vám velmi přijde vhod naučení se zvětšení (zoom) a posunu obrazu (transition).

ScreenFlow pro MAC

Nezapomeňte, že na YouTube bude nakonec výsledné video vidět v podstatně menší podobě.

S ohledem na velikost výsledného videa asi skončíte u 15 fps, místo optimálnějších 30 fps. Což je ale také něco, co byste si měli vyzkoušet.

Než se do něčeho takového pustíte, zkuste si na YouTube projít větší množství tutoriálů, najdete tam řadu užitečných triků, které můžete zkusit aplikovat i na vaše dílko.

Tak, snad tohle pomůže nejenom Petru Václavkovi, ale i někomu dalšímu. Pokud někdo máte něco vhodné k doplnění, ozvěte se.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky