@365tipu

TIP#752: AVI, MOV, MKV, MP4? Jak je to s těmi formáty souborů pro video?

To takhle od kolegyně dostanete natočené kajmany v Pet Center a chcete je nahrát na Twitter. Poté co jste je bez problémů nahráli na Facebook. S překvapením zjistíte, že Twitter ani v roce 2017 stále neumí video v MOV podobě. Naštěstí víte co s tím, proženete to přes Handbrake do MP4 a o pár minut později to můžete nahrát i na Twitter.

Jen malé zdržení a malá ukázka toho, že pokud jde o video (ale i o zvuk), je to poměrně komplikovaná záležitost. Existuje nepřeberné množství formátů video souborů. A může být trochu obtížné se v tom vyznat. A navíc to vyznávání se je komplikované ještě tím, že existují dvě věci, které určují video v počítači.

Kontejner je to co vidíte jako AVI, MOV, MKV či  MP4 (a řadu dalších typů souborů). Určuje formát, ve kterém soubor obsahuje video, audio a další související záležitosti (třeba i titulky). Můžete si to představovat jako „složku“ ve které je uložené vše potřebné.

Kodek je druhá zásadní věc, protože jde o technologii, se kterou bylo video uloženo. A také určující, jestli se vám vůbec podaří video otevřít a přehrát. Budete totiž v počítači (mobilu, tabletu, atd) potřebovat právě onu věc jménem kodek (codec) aby počítač dokázal videa číst a pouštět.

Existence kodeků je dána hlavně tím, že čisté video je velmi náročné na diskový prostor (a tím také pro dobu přenosu přes Internet). Jedna jediná minuta může být až několik gigabajtů a bude to navíc záležet na rozlišení a počtu snímků za sekundu (fps). Kodeky vymysleli chytří lidé a starají se o kompresí, gigabajty dokáží „stlačit“ na megabajy – většinou aniž byste, okem, cokoliv poznali.

Zajímavé na kontejnerech je, že jedno video v nich klidně může být uloženo několikrát, pokaždé s jiným kodekem. Takže i pokud váš počítač, mobil či tabletu umí číst určitý kontejner (třeba MP4), ještě to nemusí znamenat, že má k dispozici potřebný kodek pro zpracování. A tady je nutno dodat, že kodek se používá i pro audio, tedy pro zvukovou stopu.

Mimochodem, kodek je vlastně spojení dvou slov, compressor a decompressor (proto codec v angličtině). Ukazuje to na to, že kodex je vlastně jenom kus software, který umí komprimovat a dekomprimovat.

TIP: Hodit se vám může V čem (nejen ve Windows) stříhat videa? Čím nahradit Windows Movie Maker? ale třeba i Jak stáhnout z YouTube video? A pro Facebook také Jak nahrávat videa a zvuk na Facebook?

Nejčastější kontejnery

Jakkoliv kontejnerů pro video (a audio) existují v zásadě desítky, nejčastěji se budete setkávat s následujícími. Na Wikipedii případně najdete porovnání video kontejnerových formátů.

AVI (Audio Video Interlaced) je jedním z těch nejstarších, existuje už někdy od roku 1992 a za jeho vznikem je Microsoft. Najdete v něj jenom video a audio, včetně možnosti uložení více stop. Soubory ale bývají poněkud větší, než jinde.

MKV (Matroska Video Container) se objevil v roce 2002 a je důležité, že jde o formát použitelný zdarma a zároveň otevřený standard (leckde jinde narazíte na licenční podmínky a platby). Nejčastěji se s .mkv setkáte při „stažení“ DVD do počítače.

MP4 (MPEG-4 Version 2) je z roku 2001, s aktualizací v roce 2003 a je jedním z nejrozšířenějších způsobů jak se k vám může dostat video i audio. Umí řadu kodeků a vychytávek, včetně třeba i titulků.

FLV/SWF (Flash Video) je proprietární kontejner od Adobe (původně vytvořený Macromedia, už někdy v roce 2005). Jak asi správně tušíte, může obsahovat leccos. A dlouhodobě je na odchodu, Flash na mobilních zařízeních už roky nenajdete a v počítači je jenom zdrojem problémů.

QuickTime File Format je jeden z dalších pokusů Apple být jiní a dlouhou dobu to byl poměrně zásadní formát právě u Apple, kde jste si pro další platformy museli stahovat jejich přehrávač. Dnes už naštěstí také věc minulosti.

MOV kontejner mimochodem také pochází od Apple, ale je poměrně univerzálně použití i na jiných platformách. Včetně podpory řady kodeků.

OGG je také jakýsi pozůstatek minulosti, kontejner spojený s formáty Xiph.org, Vorbis, Opus a Theora.

RM (Real Media) je kontejnerem pro RealAudio a RealVideo, ale dnes už také jenom něco z minulosti.

Hodit se bude Jak převést WAV na MP3. A co je to ten WAV soubor?

Nejčastější kodeky

S kodeky je ještě větší potíž, jsou často závislé na platformě. A dlouhou dobu bylo nutné si je do počítačů různě doinstalovávat (a také byly dlouhou dobu zájmem tvůrců virů a malware). Stejně jako u kontejnerů, i tady můžete na Wikipedii najít porování video kodeků.

WMV (Windows Media Video) si v roce 1999 vymyslel Microsoft a je to čistě proprietární formát, navíc určený pro použití s proprietárním kontejnerem (ASF) – až tak, že .wmw soubor je ve skutečnosti ASF kontejner s WMV stopou videa. VMW stopu videa ale samozřejmě můžete najít i v jiných kontejnerech a jediné štěstí je, že ve většině zařízení s Windows si tohle přehrajete bez problémů.

Xvid (H.263/MPEG-4 Part 2) tu máme už od roku 2001 a podstatné je i to, že jde o open source (ve snaze konkurovat proprietárnímu DivX). S Xvid se často setkáte u DVD, dokáže totiž pár GB velké DVD komprimovat na velikost, která se vejde na běžné CD. Což se sakra vyplatí.

x264 (H.264/MPEG-4 AVC) se objevil o dva roky později a H.264 je vlastně jedním z nejrozšířenějších kódování (encoding) a používá se na Blu Ray discích a videích, stejně jako u streamingu videa (YouTube, Vimeo, atd). x264 je open source podoba téhož.

TIP: Zde popsané se vám může hodit i když se třeba budete zabývat tím, jak na filmy a TV seriály

x265 (H.265/MPEG-H HEVC) je pokus o vylepšení z roku 2013. Vylepšení třeba v tom, že dokáže až dvakrát lépe komprimovat a umí vyšší rozlišení (8K). Opět platí, že x265 je open source H.265.

MPEG-2 je asi vhodné také připomenou. Jde v zásadě o předchůdce dnešního nejvíce rozšířeného MPEG-4.

Jedním z dlouholetých zdrojů pro kodeky je K-Lite Codec Pack. S pomocí tamních balíčků (většinou bude stačit ten základní) si můžete opatřit (doplnit) potřebné kodeky. A pokud tohle nebudete stahovat z nějakého jiného zdroje, tak se vám nejspíš nic zlého nestane.

Co si tedy vybrat?

Pokud točíte či vytváříte videa, tak se v první řadě budete muset řídit tím, kam je budete poskytovat/nahrávat. Obecně je nejspíš vhodné doporučit MP4 coby kontejner (variantou může být MKV). Co se kodeku týče, tak vcelku pochopitelně jděte do univerzálního H.264 (a až se podstatně lépe rozšíří následovník, H.265, tak můžete přejít na něj).

TIP: V Jak konvertovat video (z Youtube) na MP4/MP3 a další formáty? se naučíte jak z jednoho formátu videa udělat jiný.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky