TIP#1222: Jak převést WAV na MP3. A co je to ten WAV soubor?

WAV je zkratka pro Waveform Audio File Format (WAVE, přípona souboru .WAV), souborový formát ve kterém je uložené čistý audio záznam. Vznikl ještě v době, kdy neexistovaly MP3 a vůbec další formy pokročilejšího ukládání záznamu zvuku. Důležité na WAV je, že nekomprimuje a tím pádem bývají soubory velmi velké (může být i minuta okolo 10 MB, záleží na použitém kódování), ale zároveň také jde o přesný záznam zvuku. S použitím komprese (což je právě třeba převod na MP3) se velikost souboru zmenší, ale zvuk samotný se pozmění – některé pro lidské ucho nepodstatné části prostě zmizí.

Alternativou pro WAV, která také neničí a nemění zvukový záznam je FLAC (Free Losless Audio Codes). Ten používá bezztrátovou (proto losless) kompresi.

Převedením WAV na MP3 (či již zmíněný FLAC) můžete zvukový soubor získat ve výrazně menší podobě – bude vám zabírat méně místa na disku, bude snazší ho posílat e-mailem, nahrávat na web, dávat na Facebook či YouTube.

TIP: Ve Wikipedii najdete anglické WAV a české WAV.  Jak už to tak bývá, to anglické je bohatší.

Nejsnazší bude použít VLC

Nejsnáze převedete WAV na MP3 pomoci VLC – zdarma dostupný open source nástroj toho umí hodně a právě převody mezi formáty zvládá velmi dobře.

Přes menu Media -> Convert/Save (Převést/Uložit) můžete „do fronty“ přidat soubory, které chcete převést. Pak rozbalíte Profil a vyberete si „Audio – MP3“ (najdete tam i „Audio – FLAC“). Následovat bude vybrání složky (Browse/Procházet) (a jména nového souboru) kam se mají konvertované soubory uložit.

Pokud jste pokročilejší, tak můžete vybraný profil „Audio – MP3“ přizpůsobit (je tam tlačítko maticového klíče) s přístupem k dalším nastavením – to co se konverze zvuku týká nejvíce je Audio Codec

Pokud nemáte nebo nemůžete použít VLC, tak zkuste Zamzar Free online file conversion. Nevýhodou bude, že zdrojový WAV musíte nahrát do této online služby a pak stáhnout výsledky v MP3.

TIP: Hodit se bude užitečné AVI, MOV, MKV, MP4? Jak je to s těmi formáty souborů pro video? Pokud tápete v tom co všechny ty formáty a zkratky znamenají

Pár dalších „jak převést“ tipů