@365tipu

TIP#1111: Jak převést Word na PDF? Jak převést PDF na Word?

Než se pustíme do tématu převodů mezi Wordem a PDF, tak jedno podstatné upozornění. PDF je skvělý souborový formát pokud chcete tisknout, pro cokoliv jiného je to ten nejméně vhodný. Pro umístění na webové stránky se nehodí, v mobilech se používá velmi obtížně a cokoliv do něj dáte, už nikdy nedostanete zpět v nepoškozené podobě. Takže než vás napadne zbytečně posílat či používat PDF, tak se nad tím zamyslete.

Převést Word (ale obecně skoro cokoliv) na PDF

Dnes už poměrně snadné – ve Wordu (když nebudeme brát v úvahu ty starší) je přímo dostupné „Uložit jako PDF„. Pokud používáte Windows 10, tak můžete prakticky vždy použít vytisknutí do PDF. V předchozích verzích Windows se tohle dalo řešit množství programů, které „tisk do PDF“ umožňují –  ale i tady platí, že si můžete pořídit nějaké to malware.

Existuje i záplava online služeb, kam nahrajete Word a vrátí vám PDF – třeba smallpdf.com/word-to-pdf či www.ilovepdf.com/word_to_pdf.

Google Docs je také dobrá cesta, stačí otevřít Word v Google Docs a poté přes File/Soubor -> Save As/Uložit jako vybrat PDF. Podobně tomu bude v online podobě Microsoft Office.

Něco si na to pořizovat je dost zbytečně, dnes už tisknout do PDF umí prakticky všechno, takže si nejprve ověřte zda to můžete udělat přímo v něčem co již máte v počítači, mobilu či tabletu.

TIP: V V čem pracovat s PDF soubory. A kdy se PDF vůbec, ale vůbec nehodí je spousta dalších užitečných rad. A mrknout můžete třeba do Jak spojit více PDF do jednoho

Převést PDF na Word?

Tady už to bude složitější, protože v PDF není původní dokument. Tabulky už nejsou tabulky, ztratily se odstavce a je tam řada dalších změn, které vám bezproblémově použitelný Word z PDF neumožní nikdy získat. Zcela extrémní případ může být to, že někdo inteligentní v PDF všechno nechal převést do křivek a není tam ani jediné použitelné písmenko.

Máte-li novější Microsoft Word, tak i tady je to snadné. Prostě otevřete PDF přímo ve Wordu. Opět můžete zkusit řadu online služeb – třeba ilovepdf.com/pdf_to_wordpdf2doc.com či smallpdf.com/pdf-to-word.  Umí to i Adobe Acrobat (viz Convert PDF to Word), ale tam jste u komerčního řešení.

A umí to i Google Docs, z náhledu PDF prostě dáte „Open in/Otevřít v Google Docs“. Což je i snadná cesta, jak něco takového dělat v mobilu. Podobně tomu bude v online podobě Microsoft Office.

Nezapomeňte, že existují lidé co do PDF vkládají obrázky a dost často místo uložení Wordu jako PDF udělají to, že Word vytisknou a poté vytištěný papír naskenují do PDF. Něco takového do Wordu také převést nepůjde, je to obrázek. Můžete na to zkusit nějaké to OCR, ale výsledky budou často velmi bídné.

TIP: Hodit se může JPEG na PDF? Jak převést PDF na JPG nebo PNG (obrázek)? či Jak převést WAV na MP3. A co je to ten WAV soubor?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky