@365tipu

TIP#1159: Jak zmenšit velikost (komprimovat) PDF?

Je dost jisté, že na tenhle problém narazíte dost často. Máte nějaké PDF a potřebujete ho umístit na web a zjistíte, že je příliš velké. Stát se to může i pokud ho chcete poslat e-mailem, ale tam rovnou doporučím, neposílejte ho, uložte ho do nějakého cloudu nebo úložiště a pošlete na něj jenom odkaz (viz Jak posílat přes Internet velké soubory) – nebudete muset zmenšovat (komprimovat).

Jenže, pokud chcete nahrát PDF někam na web (nebo na nějakou sociální síť) tak můžete snadno narazit na velikostní omezení – některé redakční systémy a e-shopové systémy budou mít například nastaveno, že soubory nesmí být delší než 2 MB. A to vaše PDF bude zrovna větší.

V takovém případě se hovoří o tom, že potřebujete komprimovat (zmenšit) PDF soubor. A velmi brzy zjistíte, že je to dost nepříjemný a obtížně řešitelný problém.

Nejsnazší to bude, pokud ten PDF soubor vytváříte – tj. máte nějaký výchozí soubor ze kterého vzniká PDF. Menší PDF pak můžete vytvořit zpravidla tak, že nastavíte větší komprese obrázku (nebo nižší kvalitu) co jsou v PDF zahrnutá – právě obrázky většinou tvoří největší část všech PDF.

Zmenšení PDF online

Pokud máte nějaké PDF do kterého už nemůžete zasahovat? Pak můžete zkusit některé z online služeb, které slibují zmenšení/kompresi PDF – pdfcompressor.com, www.ilovepdf.com/compress_pdf, smallpdf.com/compress-pdf  a řadu dalších (v Google hledejte „pdf compressor„).

Ve většině případů tyhle služby udělají to, že se pokusí zmenšit velikost obrázků v PDF – nečekejte zázraky, pokud PDF bylo vytvořeno správně, tak už moc zmenšit prostě nepůjde. Občas se vyplatí zkusit víc těchto služeb – výsledné PDF si ale dobře prohlédněte, jestli někde nedošlo k poškození. Některé z kompresí například z nekomprimovaných obrázků udělají komprimované pomocí JPEG – což může znamenat snížení jejich kvality. Jiné si pomohou tím, že změní způsob užití PDF – místo „pro tisk“ vytvoří PDF „pro web“.

TIP: Možná hledáte Jak zmenšit velikost dokumentu ve Wordu, Excelu či PowerPointu?

Zmenšení PDF v počítači

Pokud to chcete dělat v počítači, tak tady můžete začít u řešené od Adobe, tedy Adobe Acrobat – nakonec PDF je jejich výmysl. Nebo PDF Compressor od Foxit. Nečekejte ale, že by snad tato řešení byla dostupná zdarma.

Některé z programů co umí PDF otevírat je umí také ukládat – na MAC OS můžete v Preview otevřené PDF chtít také uložit – jsou tam k dispozici parametry ovlivňující kvalitu nově ukládaného PDF (hledejte Quartz Filter) – stačí zvolit takové, které vytvoří menší PDF než je původní. Ve Windows je možné tisknout do PDF, takže můžete zkusit PDF otevřít a „vytisknout“ – vhodnou volbou parametrů možná docílíte menšího PDF.

Zmenšení PDF prostě není  triviální záležitost – nejvíce pomáhá zmenšit velikost vložených obrázků. Pomoci může redukovat použité fonty, podívat se na zahrnutí věcí v křivkách, ale jinak se už na nic moc výrazného spolehnout nemůžete. Ono zmenšení velikosti obrázků se dá udělat nejrychleji vytvoření PDF určeném pro web místo PDF pro tisk, případně výměnou nevhodných (příliš velkých, bitmapových) obrázků za ty odpovídajícího menšího rozměru a využívající JPEG/PNG.

Poslední co je nutné poznamenat – nenechte se nachytat, téma zmenšování PDF je častým nástrojem tvůrců malware a crapware.

Pro MAC OS viz Jak na MacOS zmenšit velikost PDF souboru

Další tipy týkající se PDF

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky