@365tipu

TIP#814: Jak jednoduše vytvořit e-knihu z PDF, Wordu či jiných formátů?

Možná máte e-čtečku, nějaké to Kindle nebo něco jiného. Možná máte e-čtečku v podobě aplikace pro mobilní telefon či tablet, ať už jde o aplikaci Kindle nebo iBooks na iPadu/iPhone. Máte také nějaké dokumenty v něčem co není e-knižní podoba a chcete si je v pohodě číst na e-čtečce či v aplikační e-čtečce.

Možná namítnete, že nic nebrání tomu, abyste si v e-čtečce otevřeli PDF a budete mít pravdu. Vadu to bude mít tu, že nejde o e-knižní PDF, takže se nebude schopné přizpůsobit rozdílným podmínkám a bude se zobrazovat v podobě určené pro tisk (což je ostatně zásadní nevýhoda PDF).

Což na malém displeji (co rozhodně nemá A4 rozměry) nebude to pravé. Proto je dobré vědět, že Word, PDFka a další formáty můžete poměrně snadno převést (ideálně) na epub formát. Občas to sice nezafunguje ideálně, ale většinou to pro nějaké to osobní využití bude dobře stačit.

Varianta první: Pokud máte Kindle (ať už přímo hardware nebo jenom aplikaci), tak k němu máte e-mailovou adresu na kterou lze posílat dokumenty – ona funkce se jmenuje Send to Kindle by E-mail.  

Postará se o konverzi a také o přenos do vašeho Kindle (po synchronizaci). Podporuje DOC/DOCX, HTML, RTF, MOBI/AZW, PDF a také základní grafické formáty (JPG/GIF/PNG/BMP). Právě u PDF je možné dosáhnout poměrně dobré konverze, ale musíte jednak PDF soubor připojit k mailu jako přílohu, ale ještě navíc do předmětu mailu napsat „convert“ (bez uvozovek). Ostatní formáty nic takového nevyžadují, takže jsou buď přímo podporované v Kindle nebo se tak konverze děje automaticky.

2017-06-16 07_01_44-calibre - __ Knihovna Calibre __.png

Varianta pokročilejší spočívá v tom, že si opatříte Calibre – calibre-ebook.com – což je software na správu e-knížek v počítači (Windows, OS X, Linux), ale i čtečka na e-knihy pro počítač. Řeč o něm už mimochodem byla v Jak odstranit DRM z e-knih, které jsem si pořídil/a pro moji čtečku? a V čem číst e-knižky? Jaké softwarové e-čtečky si pořídit?. A vlastně také v Jak do Kindle pro PC dostat vlastní knihy? Rychle a snadno

Calibre můžete použít na konverzi různorodých souborových formátů na ty e-knižní. Nic nebrání tomu udělat z Wordu či PDF e-knihu v epub podobě. Včetně toho, že Calibre PDF zkonvertuje tak, aby se zatvrzele nechovalo jako tištěný dokument, ale dokázalo se správně přizpůsobit tomu kde zrovna čtete. V Calibre si najděte „Convert Books“ a prostě na vstupu zadejte vaše PDF a na výstup si vyberte epub (nebo AZW pokud jde o Kindle čtečku). Podrobnosti třeba v nápovědě pod E-book conversion.

2017-06-16 07_04_06-Convert volebni-program-2017-do-poslanecke-snemovny 1717.png

Pak už si jenom hotovou e-knihu přeneste do čtečky.

TIP: Jak spojit více PDF do jednoho

Google Docs umí uložit dokument v e-knižním EPUB formátu, nezapomeňte. Je to až tak prosté, že prostě Google Docs dokument přes File -> Download As -> EPUB stáhnete v podobě přímo použitelné pro e-knihy.

2017-12-15 17_47_55-Untitled document - Google Docs.png

POZNÁMKA: Existují řady dalších cest jako konvertovat PDF to epub – různorodé software, dokonce online služby (najdete snadno v Google přes „convert pdf to epub„). Můžete je zkoušet, ale výše uvedené Calibre je bezpečné a dobře zvládá i záludnosti češtiny.

PS: Tenhle tip vznikl tak nějak trochu poté, co se na Twitteru někdo ptal, jestli by TOP09 neměla jejich volební program v podobě dostupné pro e-čtečku. Jak už to tak s TOP09 na Twitteru je, tak žádnou odpověď nedostal. Ale ten program jsem tehdy do e-knižní podoby pár kliknutími převedl. Od TOP09 to bohužel nečekejte.

2017-06-16 07_04_06-Convert volebni-program-2017-do-poslanecke-snemovny 1717.png

TIP: Hodit se určitě bude Jak z PDF udělat obrázek? A proč neposílat věci zbytečně v PDF a JPEG na PDF? Jak převést PDF na JPG nebo PNG (obrázek)?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky