Popravdě, nejčastější bude varianta uvedená v titulku jako druhá, tedy potřeba vzít (zejména) infografiku poslanou (zbytečně) v PDF a získat z ní obrázek, tedy nějaký ten JPG či PNG. To první, tedy získání PDF z obrázku je s otazníkem, protože většina lidí si představuje, že jim v PDF vznikne něco co bude možné nějak upravovat.
Převod PDF na obrázek (JPG, PNG a další)
Tohle je (bohužel) potřeba často – jak už bylo zmíněno výše, třeba dostanete infografiku a potřebujete ji uveřejnit na web. Je zajímavé, že něco tak zásadního neumí ani nástroj přímo od Adobe a musíte něco takového poměrně složitě řešit. Tradičně na tohle platí, že můžete zkusit využít řadu online služeb – například pdftoimage.com či www.ilovepdf.com/pdf_to_jpg.
TIP: K tématu naznačeném výše se vám bude hodit Jak posílat infografiky novinářům a médiím? Internetovým zejména? #045
Je tu případně i zdarma dostupné PDF to JPEG ve Windows/Microsoft Store a u Adobe to umí jak Adobe Acrobat, tak Adobe Photoshop (to je ale poměrně dost nákladné řešení). Na MacOS můžete otevřít PDF v „Preview“ a tam je přímo dostupný Export do JPEGu, druhé řešení může být Automator.
Trochu komplikované u převodu na obrázek bude situace s vícestránkovými PDF – tam často budete muset postupně exportovat jednotlivé stránky. Adobe Acrobat tohle umí lépe – při exportu do PDF vytvoří z každé stránky jeden obrázek.
POZNÁMKA: Adobe Acrobat Reader DC (zdarma dostupná variant Adobe Readeru) export do JPG neumí, ale to už bylo napsáno o kousek výše.
Chcete-li nějaké multiplatformní a důvěryhodné software, tak zkuste ImageMagick
Podrobněji ještě v jednom z dřívějších tipů – Jak z PDF udělat obrázek? A proč neposílat věci zbytečně v PDF. Najdete tam i ono proč neposílat věci zbytečně v PDF. Zkuste na to myslet. PDF je dobré tam, kde si příjemce má něco vytisknout. Na jiné věci se moc nehodí.
TIP: V Tiskové zprávy se v PDF nikdy neposílají. Zopakujeme si to. Nikdy je řeč o jedné z nejabsurdnějších ukázek absence digitální gramotnosti v PR agenturách.
Převod obrázku na PDF
Trochu komplikovanější tím, že tady v zásadě jde o vytvoření PDF které obsahuje vložený obrázek. Což je v principu dost absurdní nápad, pokud chcete obrázek někomu poslat. Prostě mu posílejte obrázek, nedávejte to do PDF (ani to nedávejte do Wordu). Klasický obrázek vložený v PDF z něj neudělá něco lépe použitelného, neprojde to ani žádným OCR, které by z obrázku dostalo text do použitelné podoby.
Řešení i zde jsou k nalezení online – jpg2pdf.com či smallpdf.com/jpg-to-pdf. Zkusit můžete i Online převod obrázků do PNG, JPG, GIF, BMP a PDF od WeDesin.
Pokud máte Windows 10, tak stačí použit tisk do PDF – obrázek si můžete otevřít v prohlížeči obrázku a „vytisknout“ (Microsoft Print to PDF tiskárna). Což znamená i to, že v tomhle pomohou i různé programy, které umožňují tisk do PDF.
TIP: Když už jsme u užitečných převodů, tak Jak převést WAV na MP3. A co je to ten WAV soubor?
Podobně to můžete udělat na MacOS – otevřít v Preview a tam vytisknout do PDF. Ukládat do PDF umí i některé z aplikací/software pro práci s PDF (ano, zdarma dostupný Adobe Acrobat DC to klasicky neumí).
Pokud používáte Chrome, tak nezapomeňte, že Ctrl + P nebo Tisk/Print umí vytisknout prakticky cokoliv na co se zrovna v Chrome díváte – takže i obrázek do PDF.
Další tipy týkající se PDF
- Jak z PDF dostat ven fotky a obrázky?
- Jak spojit více PDF do jednoho
- Jak převést Word na PDF? Jak převést PDF na Word?
- Jak opatřit PDF soubor heslem? Je to vlastně k něčemu? Jak otevřít PDF chráněné heslem?
- Jak na iOS 11 snadno uložit webovou stránku jako PDF? A jak ji anotovat a doplnit?
- Jak jednoduše vytvořit e-knihu z PDF, Wordu či jiných formátů?
- V čem pracovat s PDF soubory. A kdy se PDF vůbec, ale vůbec nehodí.
- Jak z PDF udělat obrázek? A proč neposílat věci zbytečně v PDF