@365tipu

TIP#1789: Jak na MacOS dostat více obrázků do jednoho PDF

Jedna věc na začátek je dost nutná říci. Obrázky v podobě fotografií můžete posílat samostatně a vůbec je nemusíte (a neměli byste) dávat do PDF. Bohužel ale občas na něco takového narazíte (třeba když máte scan několika stránek a je lepší to poskytnout jako PDF) a PDF potřebujete vytvořit.  Na Mac OS existuje velmi snadná cesta jak to udělat. Dokonce nebude potřebovat žádné extra software.

Otevřete si Finder (nebo Fotky) a označte všechny potřebné fotky (Command+kliknutí například) které chcete dát do PDF. Pak Control+kliknutím (pravé tlačítko pokud máte) na jednu z nich klikněte a vyberte Upravit v aplikaci/Open with -> Náhled/Preview (můžete command+Enter).

TIP: Jak z PDF udělat obrázek? A proč neposílat věci zbytečně v PDF

Náhled/Preview má vlevo sloupec se všemi vybranými fotkami kde můžete upravit jejich pořadí (pokud není vidět tak jste buď nevybrali víc fotek nebo ho máte v menu vypnutý). Můžete i použít Otočení/Rotate pro případně napravení orientace.

Pak už jen jděte do Soubor/File -> Tisknout/Print (Cmd+P) a klikněte na Ukázat Detaily/Show Detaily.

Ujistěte se, že jsou vybrány všechny stránky (Stránky/Pages nastavení na Vše/All) a správná Orientace/Orientation a pak už jen rozbalte vlevo dole PDF -> Uložit jako PDF/Save as PDF.  Objeví se ukládací dialog a možnost PDF pojmenovat (a vybrat kam uložit). Hotovo. Není potřeba mít vybranou tiskánu ani nainstalovanou tiskárnu.

V Jak z PDF dostat ven fotky a obrázky? se dozvíte jak je to „opačně“. Což přivede k zjištění, že je to velmi komplikované. Takže žádné obrázky do PDF zbytečně nedávejte.

POZNÁMKA: Tiskový dialog v  řadě aplikací na Mac OS má volbu PDF – zde popsané není specifická vlastnost pro Náhled/Preview. Ostatně totéž můžete využít i ve Windows, i tam je možné „tisknout do PDF„.

TIP: Další tipy a triky pro Mac OS najdete v  Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky