TIP#1712: Jak podepsat PDF dokument? Windows, Mac OS, iOS, Android, Linux

Čas od času se setkáte s potřebou podepsat PDF dokument – nikoliv nějakým digitálním podpisem či certifikátem, ale prostě svým podpisem. Ač to vypadá komplikované, je to velmi jednoduché a nebudete ani potřebovat nic kupovat.

Podepsání PDF na Windows

Stačí mít Adobe Acrobat Reader DC – tedy zdarma dostupnou „čtečku“ PDF souborů od Adobe. V té otevřete potřebný PDF dokument a vpravo vyberete Fill & Sign / Vyplnit a podepsati.

Tím se vám v horním menu objeví možnost vybrat Sign / Podepsat. Klikněte a vyberte buď Přidat podpis (tedy opravdu „grafický“ podpis) nebo Přidat iniciály (to bude textový podpis).

Budete mít na výběr tři druhy podpisu – Typ je napsaný na klávesnici, Kreslit můžete využít pro ruční podpis – ať už myší (to moc nejde, nakonec to vidíte na obrázku) a Obraz pro nahrání podpisu, který jste si například vyfotili mobilem/fotoaparátem nebo vyrobili někde mimo počítač.  Použití podpis si navíc můžete v Adobe Acrobat uložit pro příští použití.

Pak už jen stačí zvolit Použít a můžete umístit podpis na potřebné místo v dokument a poté dokument uložit.

Podepsání PDF na Mac OS

Adobe Acrobat Reader můžete použít stejným způsobem ve Windows i Mac OS (ale v Mac Store ho nehledejte). V Mac OS ho ale nebudete potřebovat, přímo tamní Náhled/Preview umí pracovat s PDF soubory včetně podepsání a vyplňování formulářů.

V otevřené PDF zvolte Anotační nástroje a poté Podpis – k podepsání můžete využít i TrackPad, vyfotit si ho fotoaparátem na notebooku nebo k tomu využít iPad či iPhone. Pokud používáte iCloud tak se takto vytvořené podpisy synchronizují do všech dalších zařízení. Je možné jich mít i více než jeden.

Podepsaní PDF na iPhone či iPadu

Podobně jako v Mac OS není nutné pořizovat nic extra, stačí otevřít PDF a využít Markup – tam můžete přidávat již existující podpisy (co jste si vytvořili dříve), spravovat podpisy (přidávat nové, smazat existující).

Přidávat nové podpisy je ale možné pouze „nakreslením na displej“ – prstem to moc dobře nepůjde, ideální je použít nějaký stylus/pero. Možnost vyfotit podpis chybí. Podpis vložený do PDF je možné klasicky umístit kam chcete, otočit, zvětšit a zmenšit. Je možné změnit i barvu inkoustu.

Pokud chcete mít možnost si váš podpis vyfotit, tak si z App Store Stáhněte Adobe Acrobat Reader a podepisujte v něm.

Podepsání PDF na Androidu

Tady se musíte vydat k pořízení si Adobe Acrobat Reader z Google Play, případně nějaké jiné aplikace co umí podepisovat – originál od Adobe je ale jednodušší volba a je klasicky zdarma. Stejně jako pokročilejší Adobe Fill & Sign. Až po vás Acrobat Reader bude chtít přihlášení do Adobe cloudu tak to prostě zavřete/přeskočte, jde to i bez toho.

Po otevření PDF je to podobné jako v předchozích případech – klikněte na symbol tužky vpravo dole, vyberte Fill & Sign a pokračujte ikonkou tužky na Create Signature. Můžete stejně jako ve výše popsaném případe podpis namalovat na dislepl (Draw), vybrat nějaký co už máte ve fotce (Image) nebo si ho vyfotit (Camera).

Podepsání PDF v LInuxu

V Linuxu si můžete užít spoustu legraci s podepisováním přes Xournal, otevírat PDF umí ale například i GIMP, takže vám nic nebrání podpisy přidávat v tomto populárním grafickém editoru. Komplikací totiž je, že Adobe Reader pro Linux už není dostupný (a býval).

Nepomůže vám samozřejmě s vytvořením podpisu – to musí zvládnout jinde, ať už vyfocením mobilem, fotoaparátem, naskenováním na scanneru. Nejspíš nakonec stejně sáhnete po GIMPu pro vytvoření transparentního pozadí u vašeho podpisu (pokud potřebujete podpis umístit někam jinam, než kde je dostatek bílého místa).

Podepsání PDF na Chromebooku  a jinde

Pokud máte něco jako Chromebook nebo potřebujete univerzální možnost podpisu tak je tu HelloSign (patří mimochodem Dropboxu). Pro Chromebook mají aplikaci pro Chrome. Variantou je DocuSign a jejich eSignature (placené a jenom vyzkoušení zdarma) nebo SignNow. Řešení co umí podepsat PDF na webu – byť samozřejmě musíte nahrát PDF do dané služby, přidat tám váš podpis a „podepsané“ PDF stáhnout.

Další tipy týkající se PDF