Lepší cesta k pořizování screenshotů včetně anotací (Windows 10 October 2018 Update)

V Jak na screenshoty ve Windows (a nejen Windows 10)? je spousta cest jak si pořizovat ve Windows screenshoty (osobně stále preferuje Greenshot) a je tam zmínka i o tom, že Windows 10 zavedlo možnost screenshotovat přímo do složky (Win + Print Screen) a také povídání o klasické pomůcce Výstřižky (Snipping Tool). Dobré vědět je, že v říjnové aktualizaci Windows umí Výstřižky konečně aktivaci klávesou.

Nové „výstřižky“ umí sejmout část obrazovky (na dva způsoby) nebo celou obrazovku (ano, nepochopitelně neumí okno) – po sejmutí se objeví nový nástroj Výstřižek a skica/Snip & Sketch ve kterém můžete po screenshotu kreslit a anotovat ho, přidávat šipky i zvýrazňovat.

(Částečnou) Novinkou je Win + Shift + S pro vyvolání screenshotování (předchozí verze už to uměla, počínaje April 2018 Update, proto částečnou) a možnost si to změnit na klasický Print Screen (v Settings/Nastavení -> Usnadnění přístup/Ease of Access -> Keyboard).

2018-10-07 10_02_57-Nastavení.png

Výše uvedené Win + PrintScreen samozřejmě stále funguje (ukládá do složky Pictures\Screenshots), stejně jako Printscreen (kopie celé obrazovky do schrány) a Alt+Printscreen (kopie aktuálního okna do schránky, což budete dost potřebovat když už to tenhle nový nástroj prostě neumí).

2018-10-07 10_01_44-Microsoft Edge.png

Win + Shift + S otevírá pruh s možností vybrat screenshot pravoúhlé části obrazovky, libovolně formované části obrazovky či plné obrazovky. Výsledek ale jde vždy do schránky, ne do souboru (což je mimochodem přesně ten hlavní důvod proč zůstanu u Greenshot pomůcky).

TIP: Jak v Chrome udělat screenshot kompletní webové stránky (a nejenom ten)

Vyvolání Snip & Sketch není automatické, musíte to udělat přes upozornění/notifikace, kde se objeví informace o tom že jste udělali screenshot a můžete vyvolat pomůcku pro anotaci. Případně můžete ze Start menu (nebo kamkoliv si ikonku vytáhnete). Snip & Sketch umí několik forem anotací, umožní udělat další screenshot a umí screenshot (ať už s anotací nebo bez) uložit.

2018-10-07 09_59_55-Výstřižek a skica.png

Zajímavé je, že původní Výstřižky (Snipping Tool) budou odstraněny. Výstřižek a skica/Snip & Sketch můžete použít na jakékoliv obrázky, stačí je v této pomůcce otevřít. Pozor na to, že NEMÁ záložky/tabs pro práci s více screenshoty – to proto, že Sets to do October 2018 Update nakonec nedaly.

Na @365tipu se postupně objeví tipy týkající se novinek a změn v této aktualizaci Windows 10.  Všechny také zamíří do zdejšího souhrnu ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10. Maj ale i samostatný TIP v podobě Co je nového ve Windows 10 October 2018 Update a na co pozor při aktualizaci