Schránka ve Windows nově umí historii a synchronizaci (Windows 10 October 2018 Update)

Novinkou ve Windows 10 October 2018 Update je užitečné vylepšení schránky (Clipboard). Umí nově historii, takže se můžete vracet k tomu co jste ve schránce měli a pracovat s tim (vyvolává se přes Win+V, takže je tu i nová/změněná klávesová zkratka).

2018-10-07 08_36_12-.png
Pokud jste si historii Schránky nezapnuli, Win+V vás upozorní a umožní zapnout.

Nová je i možnost synchronizace napříč zařízeními (kde jste přihlášení samozřejmě). Tady si ale dejte pozor na to, abyste takto nesynchronizovali citlivé informace (hesla, čísla platebních karet, atd). Windows ve výchozí podobě nesynchronizuje automaticky – položky pro přenos jinam musíte vybrat kliknutím na „cloudovou“ ikonku.

Nové možnosti si zapněte v Nastaveni/Settings -> Systém/System -> Schránka/Clipboard (ano, jsou vypnuté jako výchozí nastavení). Synchronizaci musíte aktivovat samostatně přes Synchronizovat napříč zařízeními/Sync Across Devices  a můžete aktivovat i automatický sync (Automaticky synchronizovat text, který zkopíruji/Automatically sync text I copy) případně automatickému synchronizování zabránit (Nikdy automaticky nesynchronizovat text, který zkopíruji/Never automaticcally sync text that I copy).

2018-10-07 08_40_47-Nastavení.png

2018-10-07 08_41_56-Nastavení.pngHistorie vyvolaná přes Win+V se otevírá jako panel a najdete tam prostě přehled toho co prošlo skrz Schránku/Clipboard. Položky lze připnout a zajistit tak, že z historie nezmizí (historie má omezenou kapacitu), smazat (pomoci X) a vyvolat synchronizaci (ikonka cloudu).

Historie podporuje text, HTML a obrázky (do 4 MB velikosti, ale náhled PNG nečekejte). Měli byste vědět, že velké věci (nad 4 MB) se do historie vůbec nedostanou. Omezení velikosti se týká ale i historie, tam neprojde nic větší 100 KB.

2018-10-07 08_44_12-WORKSHEET - Menší projekty - Google Sheets.png

Pokud chcete historii schránky vymazat, tak v Nastavení -> Systém -> Schránka a Vymazat data ze schránky/Clear clipboard data. Případně v otevřeném panelu je nahoře Vymazat vše.

Na @365tipu se postupně objeví tipy týkající se novinek a změn v této aktualizaci Windows 10.  Všechny také zamíří do zdejšího souhrnu ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10. Maj ale i samostatný TIP v podobě Co je nového ve Windows 10 October 2018 Update a na co pozor při aktualizaci