@365tipu

TIP#1940: Jak v BIOSu/UEFI povolit TPM

Pokud vám Windows tvrdí, že váš počítač nemá TPM, tak ho může opravdu nemít, ale také ho možná máte pouze zakázaný v BIOSu/UEFI – což obnáší to, že musíte restartovat počítač a umět se dostat do BIOSu/UEFI. 

Narazíte tam na to, že bude velmi málo jasné, kde se vlastě TPM zapíná/vypíná (pokud nevíte o co jde, tak viz Co je to TPM a proč Windows 11 vyžadují, aby to váš počítač měl?).

U desek s Intel procesory hledejte PTT – bude nejspíš v Advanced části, případně Security části. Mimochodem, BIOS/UEFI neočekávejte v češtině.

U desek s AMD procesory hledejte fTPM volbu – často k nalezení v Trustex Computing sekci na Security záložce. Musíte povolit a nastavit AMD fTPM – AMD CPU fTPM.

V Jak vypnout Secure Boot v UEFI abyste si mohli spustit libovolný operační systém najdete opak, tedy vypnutí SecureBoot. Nutné pokud chcete na počítač/notebook dát (třeba) Linux. Opačný postup v Jak v BIOSu/UEFI povolit SecureBOOT

Z Windows do BIOSu/UEFI je možné se dostat postupem popsaným v Jak restartovat Windows 10 do nouzového režimu (safe mode) (klasické Restart v START menu ale musíte na něj kliknout když držíte Shift a po restartu vybrat Troubleshoot -> Advenced Optons).

Někdy to bude dost záludné – můj notebook ASUS nikde možnost zapnout/vypnout TPM prostě nemá, ale aktivní TPM je. Jediné co jde zapínat/vypínat je SecureBOOT.

TIP: Tipy a triky pro Windows, Windows 10 a brzy i Windows 11 najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky