@365tipu

TIP#1939: Jak v BIOSu/UEFI povolit SecureBOOT

Najděte sekci pro Boot a hledejte Secure Boot. Ten povolte a pokud je možné nastavit System Mode tak nastavte na User – pokud tam není přímo Secure Boot tak hledejte OS Type – správná volba pak nejspíš bude Windows UEFI Mode. 

Z Windows do BIOSu/UEFI je možné se dostat postupem popsaným v Jak restartovat Windows 10 do nouzového režimu (safe mode) (klasické Restart v START menu ale musíte na něj kliknout když držíte Shift a po restartu vybrat Troubleshoot -> Advenced Optons). Tam najdete UEFI Firmware Settings pro další restart se vstupem do UEFI/BIOSu.

Některé počítače umožňují vstup do BIOSu při zapnutí/restartu držením nějaké klávesy – musíte si ale zjistit jaké, liší se to podle výrobce.

TIP: Co je to TPM a proč Windows 11 vyžadují, aby to váš počítač měl?).

Každá změna v BIOSu/UEFI samozřejmě vyžaduje shutdown/restart počítače. A ono kliknutí se Shiftem na Restart ve START menu vyvolá okamžitý restart, takže si nezapomeňte vše uložit.

V Jak vypnout Secure Boot v UEFI abyste si mohli spustit libovolný operační systém najdete opak, tedy vypnutí SecureBoot. Nutné pokud chcete na počítač/notebook dát (třeba) Linux. Hodit se může i Co je to UEFI a proč s tím můžete mít potíže?

Pokud řešíte jak připravit váš počítač pro Windows 11, tak vedle aktivního SecureBoot budete potřebovat ještě vědět Jak v BIOSu/UEFI povolit TPM

TIP: Tipy a triky pro Windows, Windows 10 a brzy i Windows 11 najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky