Jak zabráním aby mi Microsoft vnucoval a stahoval aktualizaci na Windows 10?

Je to trochu zábavné psát desítky tipů usnadňujících stažení, aktualizaci i přechod na Windows 10. A pak přidat tip, který říká jak tomu zabránit. Ale je to také potřeba, zejména proto, že se ukazuje jedna dost absurdní věc – Windows Update lidem co ani desítky nechtějí stejně stahuje ty 3 – 6 GB dat a vnucuje jim aktualizaci.  O tom jak blbý nápad to je raději nebudu nic psát, ale rozhodně to za blbý nápad považuji.

Pokud chcete Windows Update (Microsoftu) zabránit v stahování a přesvědčování k upgrade, tak musíte odstranit některé aktualizace ve Windows Update a poté potlačit aby se nevnutily znovu.

Odstranění aktualizací je možné buď ručně, tj. otevřete si přehled nainstalovaných aktualizací a najdete je, nebo pomocí příkazové řádku a něčeho jako je „WUSA /UNINSTALL /KB:3035583“ (bez těch uvozovek pochopitelně) – to na konci určuje číslo příslušné aktualizace. A zatím to vypadá tak, že budete potřebovat odstranit vše následující

Windows 7 3035583
2952664
3021917
WUSA /UNINSTALL /KB:3035583
WUSA /UNINSTALL /KB:2952664
WUSA /UNINSTALL /KB:3021917
Windows 8 3035583
2976978
WUSA /UNINSTALL /KB:3035583
WUSA /UNINSTALL /KB:2976978

Budete-li to chtít udělat ručně, tak to jde přes Start -> Programs and features -> View Installed Updates.  Což najdete samozřejmě i přímo v Ovládacích panelech.  Zkusit to už nemám kde (všechno co mám přešlo na desítky) – výše popsaná čísla by měla být použitelná i v oné variantě z příkazové řádky.

Po odstranění těchto aktualizací je nutné restartovat počítač (bude to po vás chtít tak jako tak, ale restartujte až odstraníte všechny tři, respektive dvě).

Což ale není všechno – odstranění znamená, že se vám při dalším vhodném momentě budou chtít dostat zpět přes Windows Update. Čemuž umíste zamezit. Spusťte si Windows Update a nechte zkontrolovat dostupné aktualizace – výše uvedené by se tam měly objevit. Na každé z nich pak stačí klikout (pravým tlačítkem myši) a vybrat „Hide update“ (skrýt aktualizaci).

Až se později případně rozhodnete aktualizovat, tak je zase odblokujte a nechte vše projít klasickou cestou. A tam vám případně poradí zdejší série tipů a triku k nalezení ve  ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10