@365tipu

Po každé instalaci velké aktualizace Windows 10 si nezapomeňte opět vyčistit disk

Nezapomeňte, že instalace Windows 10 Anniversary Update bude opět znamenat, že se vám na systémovém disku uložila (nejenom) předchozí verze Windows pro případné obnovení (viz Jak odinstalovat Windows 10 Anniversary Update) a pokud máte nouzi o místo na disku, tak je dobré se všeho zbavit. Tedy za předpokladu, že máte jistotu, že se nebudete potřebovat vracet zpět.

V Ovládacích Panele si najděte Systém a zabezpečení a tam Nástroje pro správu – Uvolnit místo na disku. Pomůcka o které je řeč například v Jak získat volné místo na SSD (ale i prostě na disku) ve Windows? a tam si klikněte na Vyčistit systémové soubory. Po chvíli počítání vám Windows nabídnou úplnější přehled věcí a stačí když odrolujete trochu níže a najdete Předchozí instalaci systému Windows. A pak ještě níže pro možný výskyt Dočasné instalační soubory systému Windows.

2016-08-11 12_52_17-ddoc-tosh – Připojení ke vzdálené ploše.png

Jinak je dobré vědět, že vše s tímto spojené se opět nachází ve složce $WINDOWS.~BT,  což už také známe z tipu Mohu smazat $Windows.~BT a $Windows.~WS složky po update na Windows 10?.

Bohužel je tu ještě je novinka v podobě složky $GetCurrent, Windows10Upgrade a samozřejmě najdete na disku i Windows.old (kde je původní verze Windows). Toho všeho by vás měl zbavit právě výše uvedený postup přes Uvolnit místo na disku.

Vše výše popsané může mít pár desítek gigabajtů, což může na tabletech a systémech s nedostatkem disku mít docela význam.  Nezapomeňte, že tím přijdete o možnost vrátit se k předchozí verzi Windows.

Pokud vás výše popsané nezbaví všeho, tak je to celkem typické – zda můžete smazat Windows10Upgrade si jist zatím nejsem. Windows.old občas zůstane viset jen s několika soubory (většinou knihovny) a možná se to napraví po restartu. Stejně tak zůstává $GetCurrent a o případném mazání ručně nejsou žádné informace. Je dost dobře možné, že se vám na disku objeví ještě Inetpub a OSD.

PS: Výše uvedené není nic nového, už jsme to tu popisovali v Nástroj na vyčištění disku vás zbaví schovaných starých Windows i dalších zbytečných věcí, ale ve Windows 10 AU je tam pár nových složek. Postup je stejný

TIP: Nezapomeňte, tento a všechny další tipy týkající se Windows 10 i Windows 10 AU najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky