@365tipu

Co je nového ve Windows Defenderu ve Windows 10 Anniversary Update

Windows Defender je antivirový software, který je součástí Windows 10. Je vypnutelný pouze dočasně (po určité době se vždy sám zapne), nebo tím, že si pořídíte jiný antivirový program. Což je nutné dodat, platilo v prvních Windows 10, ve AU (Anniversary Update) to už je vše trochu jinak. A je tu několik novinek.

POZOR: V dubnu 2017 se objevilo WIndows 10 Creators Update, takže pro tento případ viz Co je nového u Windows Defenderu ve Windows 10 Creators Update?

2016-08-11 14_50_16-ddoc-tosh – Připojení ke vzdálené ploše.png

Především, Windows Defender bude pracovat i poté, co si pořídíte jiný antivir. Nebude dělat vše co v případě kdy je v počítači samotný, ale některé činnosti stejně vykonávat bude. Podle dokumentace například jednou za čas provede vlastní kontrolu systému, ale tuto možnost je podle všeho nutné ručně zapnout v Nastavení.

Novinkou je offline kontrola – ta zkontroluje váš počítač tak, že ho restartuje a provede kontrolu na viry. Umožní ji to zjistit viry, které se v plně spuštěných Windows klasické kontrole vyhnou.

Rozšířeny byly možnosti cloudové ochrany i odesílání nalezených vzorků do cloudu a k analýze. Při prvním otevření Defenderu ve Windows 10 AU vás na to Defender upozorní a požádá o zapnutí (a zapínat s nemusíte).

V Nastavení (Win + I -> Aktualizace a zabezpečení -> Windows Defender) je jedna nová volba:

  • Můžete zde vypnout Ochranu v reálném čase – tj. automatickou neustálou kontrolu. Stále platí, že se po určité době automaticky zapne
  • Lze vypnout Cloudovou ochranu, tedy odesílání nalezených hrozeb a využití informací z cloudu od Microsoft. Samotné Automatické odesílání ukázkových souborů je možné vypnout či zapnout.
  • Můžete zde do seznamu Vyloučení přidat soubory, které nemá Defender kontrolovat.
  • Můžete zde vyvolat Windows Defender Offline, tedy kontrolu počítače po restartu (nová volba)
  • Pokud si pořídíte jiný antivirus, tak by zde měla být i Limited Periodic Scanning volba (nová volba)

Samotný Windows Defender vypadá coby aplikace stále poněkud divně, ale důležité je, že dělá co má. Zlepšilo se to jak se k němu dá dostat (v prvních Windows 10 to bylo nějak záhadně podivně přeloženo). A v liště má novou ikonku (vypadající jako štít)

TIP: Nezapomeňte, tento a všechny další tipy týkající se Windows 10 i Windows 10 AU najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Související tipy najdete v Jak nastavit Windows Defender aby hledal i Potenciálně nechtěné programy (PUP)? (tohle bohužel Microsoft do běžného Nastavení Defenderu nepřidal), Jak ve Windows 10 zakázat Windows Defender. A jak ho odinstalovat? (týká se prvních Windows 10) a Kde vypnout a zapnout Windows Defender? A jak je to s antivirem ve Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky