Jak ve Windows 10 zakázat Windows Defender. A jak ho odinstalovat?

Vypnout a zapnout Windows Defender můžete snadno (viz Kde vypnout a zapnout Windows Defender?) ale problém nastává v tom, že si ho Windows 10 samy prostě opět po určité době zapnou. Nezapnou ho, pokud si pořídíte jiný antivirus, což je mimochodem hodně dobrý nápad (viz Antivirové programy jsou potřeba, ne že ne. A můžete je mít nadoma zadara). Ale možná byste se Windows Defenderu chtěli opravdu plně zbavit.

linda-maya-windows-defender-2-dny-pote

Odinstalovat Defender ve Windows 10 nejde. Tedy alespoň zatím nikdo žádné zázračné řešení neobjevil a je dost dobře možné, že ani neobjeví. Defender je prostě integrovaný do Windows. A můžete ho pouze zakázat.

Zakázat tak, aby se sám nespustil, by mělo být možné, ale neobejdete se bez použití PowerShellu (spuštěného jako správce, viz K čemu je ve Windows PowerShell a kde ho tam najdu?).  Případně můžete ručně zasáhnout do Registry (přes RegEdit), klíč je pochopitelný z následujícího příkazu pro PowerShell.

 Set-ItemProperty -Path  "HKLM:\Software\Policies\Microsoft\Windows Defender"
 -Name  "DisableAntiSpyware" -Type DWord -Value 1

A to by mělo být všechno. Mimochodem pokud to budete zkoušet přes RegEdit, tak tam ten klíč není, takže ho budete muset vytvořit. Zpětné povolení Defenderu pak bude věcí zrušení klíče, nebo využití skriptu a nastavení hodnoty klíče na nulu. A ještě dodám, že tohle funguje i v předchozích verzích Windows, není to specifické pro desítky.

TIP: Pokud máte Windows 10 Anniversary Update (AU), tak čtěte i v  Co je nového ve Windows Defenderu ve Windows 10 Anniversary Update. No a pokud máte WIndows 10 Creators Update (CU), tak viz Co je nového u Windows Defenderu ve Windows 10 Creators Update?

PS: Výše uvedený zásah do Registry by to opravdu měl natrvalo vypnout, ale jistotu v tom opravdu nemám. Tak případně, někdo kdo to na delší dobu zkusíte, dejte vědět.

PPS: Je dobré vědět, že s Windows 10 AU se Defender stal ještě integrovanějším a Windows si ho budou čas od času spouštět i když máte nainstalovaný vlastní antivirus.