@365tipu

Proč mají moje Windows 10 přiřazený unikátní inzertní identifikátor?

Windows 10 přineslo (skoro) novinku v podobě inzertního identifikátoru (advertising ID), který každý uživatel Windows 10 (ale i Windows Phone, atd) dostane „přidělený“ aby pomocí tohoto ID bylo možné cílit reklamu a řešit jeho reklamní/marketingový profil. Nakolik jde nebo nejde o otázku útoku na soukromí je diskutabilní, protože podobné ID už stejně dávno máme a nejenom od Microsoftu.

Když jsem inzertním identifikátoru psal do Jak je to s Windows 10 a zásadním útokem na naše soukromí, tak jsem se snažil vše shrnout do kratšího textu, ale celé je to samozřejmě komplikovanější (a možná to bude časem potřebovat ještě nějaká ta doplnění a upřesnění).

Co byste měli vědět o inzertním identifikátoru

  • Důvodem existence je, oddělení „osoby“, tedy nejste identifikováni jménem/příjmením, e-mailem, či čímkoliv osobním, ale prostě jste číslo
  • K tomu „číslu“ je a bude vytvářen profil – o co se zajímá, jaké weby používá, co za aplikace používá. Funguje a bude to fungovat stejně, jako to dělá Google, Apple a také desítky subjektů, které na rozdíl od těchto vyjmenovaných (včetně Microsoftu) o tom otevřeně mluví. A dávají vám možnost se i podívat co se o vás ví a ovlivňovat to.
  • Inzertní identifikátor se vám postará o reklamu přímo ve Windows, v aplikacích na mobilu/tabletu, na webu.
  • Čím déle bude vaše inzertní ID existovat, tím více se o něm bude vědět a tím přesnější to bude (může být).
  • Inzertní ID můžete zrušit a nechat si přidělit „nové“ (což se dělá tak, že zakážete jeho použití a pak ho znovu povolíte. )
  • Inzertní ID je (respektive může být) svázané s účtem od Microsoftu

Následující už řeší tip Jak se zbavím personalizované inzerce od Microsoftu (ve Windows 10 i jinde)? ale je čas to zopakovat a doplnit.

Jak se zbavím personalizované inzerce od Microsoftu (

  • Na choice.microsoft.com/en-gb/opt-out můžete vypnout personalizovanou reklamu od Microsoftu na webu i při použití účtů Microsoftu. Budete-li se o to snažit, tak pozor, chová se to podivně.

Nechat aplikace používat moje ID pro inzerci mezi aplikacemi)

  • Totéž musíte udělat ještě v počítači (Nastavení -> Soukromí -> Obecné -> Nechat aplikace používat moje ID pro inzerci mezi aplikacemi)
  • A totéž musíte udělat ještě v mobilu (Nastavení -> Soukromí -> Advertising ID)
  • Možná jste si toho nevšimli, ale tohle není zdaleka novinka z desítek, protože stejné volby jsou v nastavení Windows 8.1, proto je v úvodu tohoto tipu napsáno, že jde o „skoro novinku“

Jak se vyhnout cílené reklamě na webech? Jedině tak, že budete důsledně blokovat veškeré snahy o vaši identifikaci, cookies (a další pokročilé metody, což bude podstatně obtížnější). K tématu viz Jak na lepší soukromí v prohlížeči? a Jak se zbavit reklam na Internetu?. Případně se naučte používat Tor, ale k tomu zatím samostatný tip na @365tipů není, zmínka je v prvním odkázaném tipu tohoto odstavce.

Co byste ještě měli vědět o inzertním identifikátoru

Pokud si budete pečlivě pročítat Podmínky užívání a Podmínky ochrany soukromí, tak tam najdete o inzertním ID řadu zmínek. Dozvíte se tam i to podstatné, že jakkoliv toto ID je (na začátku) opravdu neosobní, tak s postupem času se může stát velmi osobním. Hlavně vlivem toho, že bude k dispozici pro partnery a inzerenty a ti k němu postupně mohou přiřazovat vlastní zjištění o vás.

V dokumentaci je uvedeno, že advertising ID je založené na zařízení, nikoliv na konkrétní osobě a že s uživateli nepřechází „mezi zařízeními“. Nemohu zodpovědně říci jak to je v okamžiku, kdy jde o uživatele identifikovaného účtem Microsoftu – protože tam by to, podle jiných informací (a logiky věci) fungovat takhle nemělo. A je to dost jasné i z oné výše uvedené adresy na „opt-out“ z inzerce, která odděluje „webového uživatele“ a „přihlášeného uživatel“.

Poslední připomínka? Ano, výchozí nastavení prakticky všeho co se nějak dotýká soukromí je ve Windows 10 takové, že je ve prospěch Microsoftu a nikoliv uživatele.

PS: Pokud toho o Windows 10 potřebujete vědět více, tak na @365tipů je k dispozici Všechno co jste chtěli vědět o Windows 10. A Windows vůbec. Souhrnná stránka se všemi důležitými informacemi o Windows 10, ale také o předchozích verzích Windows.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky