@365tipu

Notepad (Poznámkový blok) ve Windows 10 October 2018 Update má nové vychytávky

Jeden skoro nemůže uvěřit tomu, že jedna z nejstarších a nejzákladnějších součástí Windows se nějak mění, ale je tomu tak.

Notepad nově umí podporovat konce řádků podle Linuxu (LF) nebo podle Macu (CR). Konečně tak budete moci otevírat textové soubory vytvořené na Linuxu či OS X (MAC). Detekce je automatická a Notepad takovéto soubory umožní i opravovat a zachová správné konce řádků. Windows mimochodem používají dvojici znaků (CR+LF).  Jaký typ konce řádků se používá je vidět ve stavovém řádku.

2018-10-07 17_43_32-Calendar.ini – Poznámkový blok.png

Status Bar (stavový řádek) je mimochodem nově zobrazen automaticky, vypnout lze přes Zobrazení/View -> Stavový řádek/Status Bar

Vyhledávání v Notepadu nově podporuje Bing. Vyberte si nějaký text a zkuste Edit -> Search With Bing. Klávesová zkratka je Ctrl B. Zobrazení výsledků je v v prohlížeči.

Vyhledávání a náhrada (Search and Replace) má novou Obtékat kolem/Wrap Around volbu – při vyhledávání co nebylo od začátku souboru proběhne nejprve od pozice do konce a pak od počátku do pozice kurzoru. Vyhledávací dialog si nastavení pamatuje.

Ve Zobrazení/View -> Velikost/Zoom nově najdete možnost zmenšení a zvětšení velikosti textu. Má to i klávesové zkratky Ctrl+PLus, Ctrl+Minus pro in/out zoom a Ctrl+0 pro reset.

Čísla řádků a sloupců (zobrazovaná v stavovém řádku) nově fungují i při zalamování řádek.

Nová klávesová zkratka Ctrl+Backspace maže jedno slovo zpět.

Na @365tipu se postupně objeví tipy týkající se novinek a změn v této aktualizaci Windows 10.  Všechny také zamíří do zdejšího souhrnu ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10. Maj ale i samostatný TIP v podobě Co je nového ve Windows 10 October 2018 Update a na co pozor při aktualizaci

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky