@365tipu

Umí Microsoft Edge rozšíření? Jak do Microsoft Edge například přidat Adblocker?

Když už jsem aktualizovat tip týkající se volby blokátoru Inzerce (viz Jak se zbavit reklam na Internetu? Použít AdBlock Plus nebo spíš µBlock Origin), tak mi došlo, že je čas v rámci tipů pro Windows 10 ještě doplnit o informace, jak je to Microsoft Edge a blokováním inzerce.

S Microsoft Edge je totiž jeden (prozatím) zásadní problém, neumí/nepodporuje žádné add-ony/rozšíření či cokoliv podobného. Slovo prozatím je důležité, protože později by Edge mělo vše umět, dokonce prý tak, že budou fungovat rozšíření z Google Chrome (pokud je tvůrci mírně poupraví).

Předchozí odstavec přestal platit někdy měsíce po uvedení Windows 10 a Edge začalo umět rozšíření. Takže v Jak blokovat reklamy v Edge ve Windows 10?  zjistíte jak na blokování reklamy v Edge. Je tam trochu menší výběr rozšíření, ale možné to je. [01.04.17]

Na počátku roku 2020 Microsoft původní Edge ukončil a přišel s Chromium Edge – prohlížečem založeným na Chromium jádře a tím pádem podporujícím všechna rozšíření, která umí Chrome. Pokračujte tedy do Jak do nového Microsoft Edge (Chromium Edge) instalovat rozšíření? kde najdete aktuální informaci.

Následující odstavce od roku 2020 neplatí a zůstávají zachovány jen z archivních důvodů.

Kde v Edge najdu rozšíření?

Pokud chcete vědět, kde v Edge najdete rozšíření, tak je to velmi jednoduché, stačí kliknout na „…“ vpravo nahoře a přímo tam najdete Rozšíření.

2017-04-01 09_26_20-Úvod ‎- Edge.png
2017-04-01 09_28_46-Start.png

Můžete tam přidaná rozšíření odstraňovat, stejně jako se dostat jejich nastavování.

V menu vyvolaném „…“ budete mít ostatně přidané rozšíření zobrazené taky (hned nahoře) a můžete si ikonku rozšíření případně z menu přepnout přímo do horní lišty, tak jak je tomu třeba u Chrome. Což můžete udělat i přímo ve vlastnostech určitého rozšíření (viz Zobrazit tlačítko vedle panelu Adres v obrázku vpravo).

Rozšíření můžete také zapínat a vypínat, bez nutnosti odinstalování (viz Zapnuto v obrázku vpravo).

Pomocí tlačítka Možnosti se dostanete k vlastnímu nastavování konkrétního rozšíření, tedy pokud nějaké takové má.

TIP: Jak zjistím co mi nadměrně zatěžuje Internet Explorer či Edge? se vám bude hodit v okamžiku, kdy si do Edge přidáte příliš rozšíření.

Jak do Edge přidávat rozšíření?

Většina rozšíření pro Edge je dostupná klasicky ve Microsoft Store, ale můžete si je přidávat (instalovat) i přímo z webů jejich tvůrců. Tradičně platí, že si musíte dávat pozor, abyste si do počítače nepřidali nějaké to malware.

2017-04-01 10_13_12-Store.png
2017-04-01 09_28_25-Start.png

Ke všem rozšířením ve Store se dostanete snadno, po „…“ a kliknutí na Rozšíření můžete kliknout na Získat rozšíření ze Storu.

Z prohlížeče se tam snadno můžete dostat přes Extensions for Microsoft Edge. Překvapivě to (aktuálně) ukazuje 24 rozšíření, zatímco přes odkaz v Edge jenom 19.

Za pozornost možná stojí věci jako Evernote Web Clipper,  Ghostery,  Translator for Microsoft Edge, LastPass či Save to Pocket.

Poslední aktualizace: [01.04.17 10:20]

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky