@365tipu

Jaké zádrhele vám může připravit Windows 10 April 2018 Update

Od 30. dubna je možné stáhnout nejnovější Windows 10 (viz Jak stáhnout Windows 10 April 2018 Update). Na co byste se měli připravit za možné komplikace?

První přihlášení vám neumožní použít otisk prstu, musíte použít PIN nebo heslo. Otisky prstů se ale nikam neztratí, pro další přihlášení už fungují.

Pokud máte od Google nové Zálohování a synchronizaci, tak po aktualizaci často zapomene nastavení a  budete muset znovu zadat heslo a znovu vše nastavit. Nejvíce nepříjemné je, že se ztratí případně nastavení co se má (a hlavně nemá) synchronizovat. Naštěstí se to původní složky „Disk Google“ netýká, tak že nedojde k novému stahování. Tak jako tak to ale může trvat poměrně dlouhou (i desítky minut až hodin, pokud máte v Google cloudu uloženo něco jako sto tisíc souborů). Tady případně viz Jak funguje Zálohování a synchronizace od Google (náhrada za Google Disk)? Zásadní tipy pro používání. Najdete tam i postup jak se zbavit hodin a hodin synchronizace.

Nezapomeňte, že po aktualizaci Windows 10 se budou ještě aktualizovat nainstalované aplikace (z Microsoft Store)

2018-05-03 20_05_19-@365tipu – Jeden tip denně (po-pá), starší často aktualizované. Na Twitteru i Fa.png

Pokud se vám ve Start Menu objeví „ms-resources:appDisplayName“ tak vítejte do klubu, tohle je chyba známá už někdy od předchozí verze Windows 10. Smazat to nejde, přijít na to co to je taky, odinstalovat to také nejde.

To předchozí prý může vyřešit vynucená aktualizace aplikací – v PowerShellu můžete zkusit spustit „Get-AppxPackage -AllUsers| Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml”}“ (a PowerShell jako správce)

Office 2010 (Word) bude mít nějaké problémy s registrací fontu/fontů, ale pokud dáte Ignorovat, tak nové nastavení doběhne a nic viditelně nechybí.

Některé zdroje uvádějí, že Google Chrome zamrzá nebo nereaguje (dokonce i celý počítač). Chyba je už potvrzena Microsoftem a pracuje se na nápravě. V Some devices may hang or freeze when using certain apps, such as “Hey Cortana” or Chrome, after installing the Windows 10 April 2018 Update dokonce uvádějí, že „Hey Cortana“ může vést k zamrznutí snad dokonce celého počítače. Uvádějí tam i kombinac Win + Ctrl + Shift + B (na tabletu Hlasitost nahoru + Hlasitost dolů třikrát po sobě během dvou sekund). To na tabletu nemohu potvrdit, že by něco dělalo, ale na počítači to opravdu „restartuje“ zobrazení (což má, je to restart grafického ovladače).

[10.05.18] POZOR, pokud jste si v počítači vypnuli možnost probouzení, tak April 2018 Update to opět kompletně zapne. Viz Jak najít důvod probouzení počítače či notebooku z vypnutého/uspaného stavu? Je nutné znovu jít o nastavení napájení a pro všechny napájecí schémata vypnout.

TIP:  Část věci byla opravena v May 8, 2018—KB4103721 (OS Build 17134.48) – jedna z opravených věcí je právě výše uvedené zamrzání

Další zádrhele od čtenářů

John P. Graver píše, že na starších hybridech (Lenovo Yoga 300) přestane fungovat dotykový displej (zmizí ovladač v HID dvices).  U tohoto lze předpokládat, že to napraví novou aktualizací (ta je mimochodem v plánu na 8. května).

Jirka Dvořák píše, že na noteboocích často nefunguje ovládání jasu (pomoc Fn+klávesa) a nepomůže aktualizace ovladačů grafiky (což chápu, tohle je ve firmware k notebooku, takže bude potřeba počkat buď na to, nebo na nápravu od MS).

Josef Průša na Google+ psal, že se April 2018 Update nesnese s Avastem (Firemní verze Endpoint Protection). Je nutné odinstalovat a nejde nainstalovat. Avast už prý řečí.

Víte o nějakém dalším zádrhelu? Dejte vědět

TIP: Chcete-li vědět co je nového v dubnové aktualizaci Windows 10, tak mrkněte do přehledu v Co je nového ve Windows 10 April 2018 Update. Stovky tipů týkající se Windows najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky