@365tipu

Co je to „Nearby Sharing“ neboli Bezkontaktní sdílení ve Windows 10 April 2018 Update

Jedna ze skutečných novinek v dubnové aktualizaci Windows 10 je Nearby Sharing. V české verzi tomu (neznámo proč) říkají Bezkontaktní sdílení. Najdete ho mezi tlačítky v Centru akcí (tam je možné ho zapnout a případně vypnout) a Nastavení má v Systém -> Sdílená prostředí (tenhle název už vůbec nedává smysl, ale zvykejte si).

2018-05-01 18_01_01-Nastavení.png

Princip je stejný jako u podobných funkčností na jiných platformách (Apple AirDrop například) – vyvoláte sdílecí dialog a a tam se zobrazí přehled zařízení ve vaší blízkosti, vy na ně můžete nasdílet co potřebujete – soubor,  obrázek, kontakt, odkaz atd.  Okolní zařízení se naleznou pomoci Bluetooth nebo WiFi a to zda přijmou vámi posílané záleži i na tom, jak je nastaveno Mohu sdílet nebo přijímat obsah od – to se nastavuje na všichni v blízkosti  nebo pouze má zařízení.

2018-05-01 18_08_44-Sdílet.pngPřijímané soubory jsou ukládány do složky, kterou si můžete změnit v Nastavení (výchozí je nastavení na Downloads neboli Stažené soubory). Přijetí je pochopitelně nutné odsouhlasit – objeví se upozornění a můžete Odmítnout (Decline), Uložit (Save) a Uložit a otevřít (Save & Open).

Nezapomeňte, že Bluetooth rozhodně nebude nejrychlejší a ani přes WiFI nemusí být poslání něčeho většího příliš rychlé. Také je jasné, že aby tohle fungovalo, musí být Bluetooth a/nebo WiFi aktivní.

Ve sdílecím dialog je přímo nový oddíl, kde se dostupná blízká zařízení ukazují – pokud tam žádná nejsou, tak bud nejsou dost blízko, nemají zapnuté sdílení, nemají aktivní Bluetooth a/nebo WiFi, možná mají jinak nastavené sdílení.

Jen pro jistotu, zopakujme, tohle „bezkontaktní sdílení“ funguje jenom mezi počítači s Windows 10 a April 2018 Update. Starší to umět nebudou a jiné operační systémy také ne.

TIP: Chcete-li vědět co je nového v dubnové aktualizaci Windows 10, tak mrkněte do přehledu v Co je nového ve Windows 10 April 2018 Update. Stovky tipů týkající se Windows najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky