@365tipu

Jak je to s podporou HEIF/HEIC fotografií ve Windows?

Windows 10 April 2018 Update doplňuje podporu pro HEIF fotografie (to je ten co si ho vymyslelo Apple aby svět byl ještě více komplikovaný). Funguje to velmi jednoduše, v okamžiku prvního otevření HEIF/HEIC souboru v Photos/Fotografie aplikaci se objeví výzva k instalaci potřebných kodeků. Ale pozor, jenom fotografických, podpora videa (HEVC) zatím stále není.

Po instalaci kodeků se vám už HEIF/HEIC soubory budou zobrazovat, budou se načítat metadata i vytvářet náhledy pro Průzkumníka.

Pokud tápete co to ten HEIF/HEIC je, tak viz iOS 11 změní formát fotek a videí z JPEG/H.264 na HEIC/HEIF/HEVC. Může to být problém

Podporu HEVC, tedy nového formátu videí, si můžete pořídit stažením  HEVC Video Extension z Microsoft Store.

Pro starší Windows 10 a HEIF/HEIC fotky zkuste  CopyTrans HEIC for Windows a hodit se bude i pro Windows 10 – dotáhne podporu pro HEIC/HEIF o trochu dál, včetně toho že se v menu nad fotkou objeví převod na JPG. Nebudete tedy potřebovat extra konvertor. Některé HEIC fotky ale CopyTrans na JPG převést nedokáže (většinou jde o panoramatické fotky).

Detailněji viz Jak ve Windows pracovat s fotkami v HEIC formátu od Apple. Je tam hodně informací o tom jaké další programy podporují či nepodporují nový souborový formát.

TIP: Chcete-li vědět co je nového v dubnové aktualizaci Windows 10, tak mrkněte do přehledu v Co je nového ve Windows 10 April 2018 Update. Stovky tipů týkající se Windows najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky