@365tipu

TIP#1500: Jak ve Windows pracovat s fotkami v HEIC formátu od Apple

Ne že by o HEIC/HEIF souborovém formátu od Apple nebyla už řeč – Jak je to s podporou HEIF/HEIC fotografií ve Windows? je tak trochu úvod do problému. Dozvíte se tam o dvou důležitých kodecích (HEVC Video Extension pro video a Rozšíření pro obrázky HEIF pro fotografie) a také o  CopyTrans HEIC for Windows coby řešení od třetí strany. Ale je čas to trochu probrat detailněji.

Pokud si pořídíte iPhone a nepřepnete si ho na ukládání fotografií a videí v JPG/MOV/MP4, tak se nově vše bude ukládat v HEIC/HEIF souborových formátech. Jsou trochu efektivnější (mají menší velikost) a umějí nějaké vychytávky co si vymyslelo Apple, ale je to zoufale nepraktické pokud tyhle soubory budete potřebovat zpracovávat mimo ekosystém od Apple.

Do Windows se vám mohou dostat jednotlivě, ale také třeba synchronizací – například OneDrive v listopadu 2019 přestal konvertovat HEIC na JPG a bude vám do cloudu ukládat nový formát (bohužel si nemůžete vybrat, prostě to Microsoft takhle udělal). Google Photos budou konvertovat do JPG (pokud si nezapnete ukládání původní plné podoby co pak zabírá místo), ale tudy cesta do počítače stejně nevede.

20191124_111516000_iOS.png

TIP: V iPhone můžete v Nastavení pro Kameru (Settings -> Camera -> Formats) nastavit Most Compatible a tím se vše vrátí k původním JPG/MOV.  Podobně je (nebo spíše bylo) možné v Settings -> Photos -> Transfer to Mac or PC nastavit automatickou konverzi při přenosech do počítače.

Podstatné tedy je, že dříve nebo později v počítači s Windows budete mít HEIC/HEIF/HEVC soubor, se kterým si nebudete vědět rady. Trochu se to zlepšilo podporou v některé z předchozích aktualizací Windows 10 – ale je to jen podpora pro prohlížení . Není možné soubor konvertovat, není možné ho ani opravovat. Žádný z programů na práci s fotkami ve Windows to prostě neumí. A nutno dodat, že to neumí ani řada jiných programů pro práci s fotografiemi (velký přehled viz dále).

Trochu pomůže  CopyTrans HEIC for Windows – doplní potřebný kodek pro fotky (nemusíte pořizovat ten od Microsoftu), ale hlavně doplní do kontextového menu konvertování na JPG. Umí to jak pro jednu fotku, tak pro více vybraných. Vlastně je to nejrychlejší řešení toho, že když už máte HEIC fotku, tak si ji převedete alespoň do JPG (do PNG bohužel ne).

HEIC je navíc trochu komplikovaný v tom, že je to kontejner a v jednom souboru tak může být více fotografií a další informace. Je tu trochu i matení v podobě zkratky HEIF (High Efficient Image Format) – to je označení pro samotný souborový formát. Férové dodat je, že ten si nevymyslelo Apple ale je to standard přímo od MPEG asociace.

Co dalšího umí či neumí HEIC fotky

Dropbox umí zobrazit HEIC fotografie. Ale nic víc od toho neočekávejte. V nastavení Dropboxu si můžete vybrat zda chcete ponechat nebo konvertovat.

OneDrive do listopadu 2019 konvertoval HEIC na JPG, nově bohužel bez možnosti výběru synchronizuje HEIC soubory.

Co dělá iCloud pro Windows těžko odhadnout, odmítá fotografie z iPhone synchronizovat kompletně. Ostatně viz Jak se dostat na iCloud z Windows?

Gmail na iPhone/iPadu automaticky zkonvertuje HEIC do JPG.

File Viewer Plus 3 je jeden z příkladů software, které doplnilo podporu pro HEIC/HEIF.

APowersoft Photo Viewer je další možnost

Pro konverzi na JPG můžete zkusit třeba iMazing HEIC Converter (Windows i MAC). Umí jak do JPG, tak do PNG (což může být výhoda). V Microsoft Store je HEIC IMage Converter a najde se jich ještě hodně (třeba FonePaw Free HEIC Converter, umí i do PNG)

Jako obvykle je možné využít i webový konvertor – heictojpg.com

Adobe Photoshop neumí HEIC ani v CC 2019 verzi. A jak už to tak u Adobe bývá asi se nedá čekat, že by s tím nějak pohnuli.

Paint.NET podporuje HEIC od verze 4.2. Umí nejenom otevírat, ale také ukládat. Využívá k tomu ale výše zmíněný kodek od  Microsoftu (funguje i ten od CopyTrans) a potřebujete alespoň Windows 10 1809.

Gimp by HEIC měl umět také, ale až od verze 2.10.22. Existuje i heif-gimp-plugin (od verze 2.10.2 či 2.10.4 ve Windows by měl být už součásti Gimpu) vyžadující instalaci libheif a libde265.

Thumbsplus (můj oblíbený) bohužel HEIC poněkud neumí. Zobrazí se thumbnail ale nejde zobrazit fotku (chyba knihovny). Bohužel vývoj tohoto prohlížeče a organizátoru fotek se už delší dobu nekoná.

TIP: Když už je řeč o prohlížení a správě fotek, tak viz Jak na počítači lépe prohlížet obrázky a fotografie? Pomocí prohlížečů fotografií a Jaké programy pro dávkové zpracování fotografií? Konverzi, změny velikosti, atd.. A samozřejmě Co používat v počítači pro správu fotografií?

Xnview/XnViewMP HEIC umí –  x32 bits a x64 bits – a pokud XnViewMP používáte, tak se vám možná bude hodit Užitečné tipy a triky pro lepší používání XnView MP. Co je dobré a co nefunguje

Zoner Photo Studio X měl dokonce snad být prvním software (v listopadu 2017) pro Windows s podporou HEIF

Irfanview bude umět zobrazit HEIC pokud jsou ve Windows 10 oba výše uvedené kodeky od Microsoftu (nebo jakýkoliv od někoho jiného).

Affinity Photo (mají i Windows verzi) HEIF/HEIC umí otevřít a tím pádem i zpracovat.

POZNÁMKA: Víte o nějakých dalších aplikacích/software co (ne)podporuje HEIC? Dejte vědět.

TIP: Další tipy a triky pro jablíčkáře hledejte v 📱 Tipy a triky pro Apple iOS. Ty „wokenní“ v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky