TIP#1433: Jak často si pořizovat nový mobil?

Tohle je taková dost komplikovaná otázka. Dost se odvíjí od finančních možností, ale také řady dalších vlivů. Životnost mobilního telefonu ovlivňuje několik věci – tou nejzásadnější je životnost baterie – tam prostě chemické procesy dost jasně určí, že po dvou až třech letech má baterie v mobilu hodně sníženou výdrž. Tím více, čím více jste telefon používali (vybíjeli a nabíjeli). Máte pak na výběr, pořídit nový, nebo zkusit výměnu baterie – což dost komplikuje většina současných modelů, co ji vyměnitelnou nemají.

Pořídit si nový mobil je také vhodné, pokud výrobce neposkytuje aktualizace operačního systému (jděte ale k nějakému výrobci co to dělá), přestal existovat či vypadá to na jeho ústup do zapomnění. U Apple pak například máte poměrně jistotu, že aktualizace budou k dispozici alespoň čtyři roky. U levných telefonů s Androidem tu jistotu nemáte prakticky žádnou.

Neposkytované aktualizace, tedy nový operační systém a jeho součástí, může ve skutečnosti být velký nedostatek – muže to být nebezpečné, pokud nejsou poskytovány ani bezpečnostní opravy ˙pro starší verzi systému. Ale může to znamenat i to, že si některé aplikace už nespustíte, protože váš starší systém prostě podporovat nebudou.

TIP: Jak prodloužit výdrž baterie mobilního telefonu (tabletu i notebooku)?

Mobilní telefon bez problémů vydrží tři až pět let (něco z čeho výrobci ani operátoři moc radost nemají) ale výměnu může uspíšit poškození – od poškrábání až po rozbití skla, těla, konektorů, mechanických tlačítek – vždy tam máte možnost zvážit opravu vs pořízení nového. Pokud pak například výměna displeje vyjde na polovinu ceny nového modelu, tak je možná dost lepší jít cestou nového. Pomoci delšímu setrvání v nepoškozeném stavu může pomoci obal a fólie na displej u mobilu i tabletu? Nutno dodat, rozbitý displej je nebezpečný, mikro střepiny vám mohou na prstech způsobit docela dost problémů.

V Jak vysušit mobil? Co s mobilem či tabletem, do kterého se dostala voda? je další typický důvod, proč váš čeká koupě nového mobilu. Velmi málokdy se podaří „utopený“ mobil opravdu kompletně vysušit, navíc to zpravidla trvá několik týdnů, než začne být použitelný.

TIP: Nákupní rádce: Jaký telefon zvolit, pokud chcete opravdu dobrý foťák?

Pokud se vám telefon zdá více a více pomalý, tak to zrovna nemusí být důvod ke koupi nového. Často pomůže telefon restartovat a v záloze je ještě kompletní „reset“, tedy tovární nastavení a nové zprovoznění. Pokud ale nepomůže ani to, tak asi bude vhodné pořídit něco nového dostatečně výkonného.

Vhodný důvod pro nový model může být i nedostatek paměti ve stávajícím – za předpokladu, že není možné paměť rozšířit pomoci paměťové karty (což může obnášet i to, že máte model se starým Androidem, který ji neumí využít pro aplikace). Tady je dobré vědět, že pořizovat si iPhone s 64 GB paměti je zásadně nepraktické, stejně jako je nutné mít Android s alespoň 3 GB + 128 GB interní paměti a možností rozšíření paměťovou kartou.

Stejně dobrý důvod k pořízení nového je pokud potřebujete lepší fotky, ale tam se připravte na to, že dobrá optika a dobrá kamera (dnes spíše 2 a více kamer) na telefonu bude rozhodně znamenat vyšší cenu. Tohle téma najdete v Jaký telefon zvolit, pokud chcete opravdu dobrý foťák?

Kdy si nepořizovat nový telefon

  • Když váš telefon normálně a bez problémů umožňuje používat potřebné aplikace
  • Když je výdrž baterie dostatečná alespoň na jeden celý den
  • Když by novější model nebyl nijak výrazně lepší než ten co máte

Jeden poslední důvod pro pořízení nového telefonu na závěr. Pokud vás stávající telefon štve, pije vám krev a začínáte ho nenávidět, tak rozhodně pořízení jiného neodkládejte.

TIP: Jak často si pořídit nový notebook či počítač?