@365tipu

TIP#1311: Co si mám představit pod neomezený mobilní Internet?

Když už tu máme jeden dávný tip Co je to FUP, tak je možná vhodný čas ho rozšířit o jeden velmi zábavný termín „neomezený mobilní Internet„. Zejména proto, že v Česku se tenhle termín objevuje velmi často jako marketingový trik.

Skutečný neomezený mobilní Internet je takový, kde si pořídíte mobilní internetové (datové) připojení, které nemá žádné (umělé) omezení. Není tam žádné FUP, není tam nic co vám po určitém objemu přenesených dat omezí rychlost připojení nebo přinutí k nákupu dalších mobilních dat. Neomezeně je neomezeně, tady možnost každý měsíc přenést tolik dat kolik chcete. Takovou rychlostí, jakou prostě mobilní Internet umožňuje (což mimochodem u LTE a 5G může být docela slušná jízda).

Operátoři v téhle taškařici dělají řadu triků, kdy „neomezeně“ prodávají s omezeními. Omezí vám maximální rychlost, po určitém „větším“ objemu nebo prostě kompletně omezí rychlost (třeba jako ty podivné pokusy s „neomezeným“ Internetem o maximální rychlost 1 Mbps).

TIP: Google Datally šetří mobilní data (recenze). Jaké další aplikace na úsporu dat pro Android? Dost užitečná cesta jak na mobilu šetřit data.  Podrobnější návod viz  Jak ušetřit na Androidu FUP? A vlastně jak ušetřit datové přenosy na mobilu vůbec

POZNÁMKA: V Česku je to s mobilním Internetem i v roce 2019 stále stejně mizerné. Za slušné peníze se dá většinou pořídit pouze zásadně omezený objem dat na měsíc. Pokud chcete opravdu něco na úrovní dnešní doby (řekněme 15 nebo spíš 30 GB dat), tak bude cena už tak vysoká, že si to často rozmyslíte. Ono mít 15 GB FUP ale není žádná výhra, něco takového je běžně jedna velká aktualizace pro Fortnite.

V září 2019 se to mírně zlepšilo (viz Kdo se směje naposledy …. O2 má nové tarify s neomezenými daty. A pár dalších novinek) a u O2 a T-Mobile se objevily poněkud více neomezené tarify – respektive tarify s podstatně vyšším objemem dat, než doposud. Vodafone, jak už to tak bývá, zůstal klasicky pozadu.

Další triky u operátorů spočívají v oněch balíčcích (samozřejmě za příplatek), kdy se vám nebudou počítat datové přenosy za určité služby – třeba za Spotify, YouTube či sociální sítě. U podobných balíčků je ale zpravidla stejně další omezení – když ho budete využívat příliš, dostanete přes prsty omezením rychlosti. Což souvisí ještě jedním užitečným tipem – Co je to síťová neutralita a proč je to důležité

TIP: Co dělat, když (zejména) dítěti nestačí mobilní data (FUP) na měsíc?

Jediné neomezené mobilní připojení najdete u operátorů tam, kde s pomocí LTE modemů nahrazují nedostupné pevné datové připojení. V klasické podobě, tedy například jako Bezdrátový internet s 30 GB dat na cokoli u O2 tam stejně najdete omezení měsíčního objemu.

V řadě zemí po světě je přitom skutečný neomezený mobilní Internet dostupný. A jak už to tak chodí, tak i za zásadně lepší ceny, než máme v Česku.

PS: Asi bychom vlastně měli být rádi, že pevný (drátový) Internet nemá podobné vychytávky.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky