@365tipu

TIP#102: Kde vypnout automatické přehrávání videí na Twitteru, Facebooku i Instagramu

Nemohli jste si toho nevšimnout, toho že se videa na Facebooku i Instagramu přehrávají jakmile se na ně podíváte. Sice nezačnou automaticky zvučit, ale přehrávání znamená, že spotřebovávají data na připojení k Internetu. A to může být dost nepříjemný problém v okamžiku, kdy nemáte přijatelný FUP.

Měli byste vědět, že automatické přehrávání je možné vypnout, nebo alespoň nastavit lépe. A můžete to udělat jak na Facebooku, tak (řástečně) na Instagramu. A budete to muset udělat pro počítač a pro mobil.

Vypnutí ve Facebooku pro prohlížeč

Vypnutím pro prohlížeč zajistíte správné nastavení pro váš profil v prohlížeči v počítači, stejně tak jako v tabletu či mobilu. Je to snadné, stačí přejít na www.facebook.com/settings?tab=videos a tam můžete vedle kvality videa nastavit i automatické přehrávání. Prvotní nastavení na „výchozí“ znamená zapnuto, takže prostě změňte na vypnuto. A nezapomeňte, čas od času to Facebook bez vašeho vědomí znovu zapne, potřebuje to totiž pro inzerci.

facebook-web-autoplay

2015-04-12 08.15.09

Vypnutí ve Facebookové aplikaci na mobilu/tabletu

Pro mobilní aplikace je to trochu složitější, protože pro každou z aplikací Facebooku je to někde jinde a jinak. Budete muset najít Nastavení ve vaší aplikaci.

Android: Přes Nastavení (vpravo nahoře, druhé menu, tři čárky pod sebou) -> Nastavení aplikací (App Settings) najdete Automatické přehrávání videí (Video Auto-play). Tam můžete změnit nastavení na Zapnuto, Jenom WiFi a vypnuto. Osobně používám Jenom WiFi.

Pozor, v novější verzi aplikace je to přejmenované na Úspora dat. V češtině je popis u této funkce zcela nesmyslný.

2018-11-05 16.09.02.png

iPhone/iPad: Vyvolejte menu vlevo, dole najdete Nastavení (Settings) A pak přes Videa a fotky (Videos and Photos) přejdete na Autoplay. Tam můžete změnit nastavení, také mezi kompletním vypnutí, pouze na WiFi a na WiFi i na datovém připojení. Navíc je zde možnost Smart Auto-Play, kde bych moc nedoporučoval experimentovat. Přeci jenom, FUP je FUP.

2015-04-12 10.16.40

2015-04-12 10.17.34

Jen upozorním, že toto nastavení se týká aplikace, pokud otevřete Facebook v mobilním prohlížeči, tak se uplatí předchozí nastavení (pro prohlížeč.

Vypnutí v Instagramu

2015-04-12 10.25.36V Instagramu nemusíte řešit nastavení pro počítač, Instagram je pouze mobilní. A špatná zpráva zní, že plně vypnout to nejde. Ani nastavit „pouze na WiFi“.

Android: Přejděte na váš profil (tam kde vidíte přehled vašich fotek) a vpravo nahoře vyvolejte menu (ikonka se třemi tečkami) a přejděte do Nastavení (Settings). A špatná zpráva je, že v Androidu je jediná volba v podobě Využití mobilních dat a tam přepnout na Využívat méně dat.

IPhone/iPad: přejděte na váš profil (tam kde vidíte přehled vašich fotek) a vpravo nahoře vyvolejte menu (ikonka ozubeného kola) a přejděte do Nastavení. I zde najdete pouze Využití mobilních dat (Cellular Data Use) a volbu Využívat méně dat (Use Less Data).

Pokud vám vrtá hlavou, že v Instagramu bylo možné automatické přehrávání (ale hlavně přednatahování videí) vypnout kompletně, respektive přepnout na „pouze na WiFi“, tak máte pravdu. Poté co Instagram zavedl inzerci v podobě videa, tak tato možnost byla zrušena.

Vypnutí na Twitteru

V červnu 2015 Twitter oznámil, že bude automaticky spouštět videa i animované GIFy. Budou sice spuštěné bez zvuku (ten se zapne po kliknutí) a bude se brát v potaz kvalita připojení, ale to asi těžko potěší, pokud používáte Twitter na mobilu. Dobrá zpráva je, že to bude možné vypnout.

Webový Twitter to má v Nastavení -> Zpřístupnění

V aplikaci pro iOS – jděte do Settings/Nastavení -> Využití dat.

2018-11-05 16.15.35.png

Na Androidu to také najdete v Nastavení, ale je to poměrně velmi komplikované. Ale teoreticky prostě aktivujte Spořič dat

2018-11-05 16.13.59.png

 

TIP: V Jak se zbavit automaticky spouštěných videí? V počítači i aplikacích? zjistíte jak se zbavit přehrávání jakýchkoliv HTML videí v prohlížeči.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky