TIP#102: Kde vypnout automatické přehrávání videí na Twitteru, Facebooku i Instagramu

Nemohli jste si toho nevšimnout, toho že se videa na Facebooku i Instagramu přehrávají jakmile se na ně podíváte. Sice nezačnou automaticky zvučit, ale přehrávání znamená, že spotřebovávají data na připojení k Internetu. A to může být dost nepříjemný problém v okamžiku, kdy nemáte přijatelný FUP.

Měli byste vědět, že automatické přehrávání je možné vypnout, nebo alespoň nastavit lépe. A můžete to udělat jak na Facebooku, tak (řástečně) na Instagramu. A budete to muset udělat pro počítač a pro mobil.

Vypnutí ve Facebooku pro prohlížeč

Vypnutím pro prohlížeč zajistíte správné nastavení pro váš profil v prohlížeči v počítači, stejně tak jako v tabletu či mobilu. Je to snadné, stačí přejít na www.facebook.com/settings?tab=videos a tam můžete vedle kvality videa nastavit i automatické přehrávání. Prvotní nastavení na „výchozí“ znamená zapnuto, takže prostě změňte na vypnuto. A nezapomeňte, čas od času to Facebook bez vašeho vědomí znovu zapne, potřebuje to totiž pro inzerci.

facebook-web-autoplay

Vypnutí ve Facebookové aplikaci na mobilu/tabletu

Pro mobilní aplikace je to trochu složitější, protože pro každou z aplikací Facebooku je to někde jinde a jinak. Budete muset najít Nastavení ve vaší aplikaci.

2015-04-12 08.15.09Android: Přes Nastavení (vpravo nahoře, druhé menu, tři čárky pod sebou) -> Nastavení aplikací (App Settings) najdete Automatické přehrávání videí (Video Auto-play). Tam můžete změnit nastavení na Zapnuto, Jenom WiFi a vypnuto. Osobně používám Jenom WiFi.

iPhone/iPad: Vyvolejte menu vlevo, dole najdete Nastavení (Settings) A pak přes Videa a fotky (Videos and Photos) přejdete na Autoplay. Tam můžete změnit nastavení, také mezi kompletním vypnutí, pouze na WiFi a na WiFi i na datovém připojení. Navíc je zde možnost Smart Auto-Play, kde bych moc nedoporučoval experimentovat. Přeci jenom, FUP je FUP.

2015-04-12 10.16.40

2015-04-12 10.17.34

Jen upozorním, že toto nastavení se týká aplikace, pokud otevřete Facebook v mobilním prohlížeči, tak se uplatí předchozí nastavení (pro prohlížeč.

Vypnutí v Instagramu

2015-04-12 10.25.36V Instagramu nemusíte řešit nastavení pro počítač, Instagram je pouze mobilní. A špatná zpráva zní, že plně vypnout to nejde. Ani nastavit „pouze na WiFi“.

Android: Přejděte na váš profil (tam kde vidíte přehled vašich fotek) a vpravo nahoře vyvolejte menu (ikonka se třemi tečkami) a přejděte do Nastavení (Settings). A špatná zpráva je, že v Androidu je jediná volba v podobě Využití mobilních dat a tam přepnout na Využívat méně dat.

IPhone/iPad: přejděte na váš profil (tam kde vidíte přehled vašich fotek) a vpravo nahoře vyvolejte menu (ikonka ozubeného kola) a přejděte do Nastavení. I zde najdete pouze Využití mobilních dat (Cellular Data Use) a volbu Využívat méně dat (Use Less Data).

Pokud vám vrtá hlavou, že v Instagramu bylo možné automatické přehrávání (ale hlavně přednatahování videí) vypnout kompletně, respektive přepnout na „pouze na WiFi“, tak máte pravdu. Poté co Instagram zavedl inzerci v podobě videa, tak tato možnost byla zrušena.

Vypnutí na Twitteru

V červnu 2015 Twitter oznámil, že bude automaticky spouštět videa i animované GIFy. Budou sice spuštěné bez zvuku (ten se zapne po kliknutí) a bude se brát v potaz kvalita připojení, ale to asi těžko potěší, pokud používáte Twitter na mobilu. Dobrá zpráva je, že to bude možné vypnout.

Kde se vypnutí nachází ve webovém Twitteru prozatím není jasné, ale aplikace pro iOS už aktualizovaná byla – tam jděte do Settings/Nastavení a můžete si vybrat mezi Mobilní+Wifi, Pouze WiFi, nepřehrávat vůbec.

Už i Twitter bude mít automaticky spouštěná videa (a GIFy).

Vypněte si automatické přehrávání videí na Twitteru.

Kde je vypnutí na Androidu zatím také není jasné, aktualizace klienta pro Android by měla následovat po nasazení na Web a iOS. Ale je velmi pravděpodobné, že bude na stejném místě, tedy v Nastavení.

TIP: V Jak se zbavit automaticky spouštěných videí? V počítači i aplikacích? zjistíte jak se zbavit přehrávání jakýchkoliv HTML videí v prohlížeči.

Reklamy