@365tipu

TIP#1995: Jak na Mac OS šetřit mobilní data

Můžete se dostat do situace, kdy Mac či Mac Book budete muset používat přes mobilní připojení, kde není k dispozici neomezený objem dat (a máte tedy nějaké to prokleté FUP). Budete tedy chtít snížit datové přenosy, jak jen to půjde.

Mac OS v tomto ohledu není příliš přátelský, Apple prozatím na nastavení “účtovaného mobilního připojení” moc nemyslelo. Budete tedy muset poněkud aktivně a kreativně nastavit některé věci a omezit to, co byste normálně dělali a doufat, že časem Apple vše vylepší.

Potlačit aktualizace

Začněte tím, že zakážete automatické aktualizace Mac OSPředvolby systému/System Preferences -> Aktualizace Software/Software Update -> Pokročilé/Advanced a zde zrušit zaškrtnutí u Download new updates when available. Nezapomeňte vrátit zpět až budete na neúčtovavaném připojení nebo se starejte o aktualizace ručně. 

Totéž udělejte pro automatické aktualizace aplikací. Najdete v App Store -> Předvolby/Preferences -> Automatické aktualizace/Automatic Updates. A když už tam budete, tak vypněte Automatické přehrávání videí/Video Autoplay pro případ, že byste šli do App Store a byla tam videa. 

Některé aplikace, například hry, se mohou aktualizovat samostatně a je tedy nutné se podívat, zda k tomu dochází a takovéto aplikace buď nespouštět, nebo aktualizaci vypnout. 

TIP: Pro další zařízení je toto téma řešeno v

Jak na iPhone šetřit mobilní data? Co dělat když nemáte neomezený Internet?

Co dělat, když (zejména) dítěti nestačí mobilní data (FUP) na měsíc?

Jak ušetřit na Androidu FUP? A vlastně jak ušetřit datové přenosy na mobilu vůbec

Nechat běžet jen nutné aplikace

Naučte se natvrdo ukončovat (kompletně ukončit ) spouštěné (nejenom otevřené) aplikace. Můžete vám v tom pomoci Monitor aktivit/Activity Monitor a tamní Síť/Network přehled. Budou tam vidět aplikace aktivní na sítí – můžete je tam i ukončit. Jen si dejte pozor, ať “nezabijete” něco co jste neměli.  Otevřenou aplikaci klasicky plně ukončíte pomoci cmd+Q

V prohlížeči nenechávejte otevřené stránky, které samy obnovují obsah – typicky například sociální sítě či chatovací aplikace. Můžete zkusit i prohlížeče, které umí šetřit data – například Brave či Opera. 

Zakažte Siri v Předvolby systému/System Preferences -> Siri -> Reagovat na frázi „Hey Siri“/Enable Ask Siri

Vypněte si automatické stahování e-mailu a dělejte to ručně. Pokud používáte Mail od Apple tak v Předvolby/Preference -> Obecné/General -> Check for new messages a nastavit na Vyhledávat nové zprávy/Manuálně/Manually. Pokud používáte jiného klienta, tak si musíte najít, kde se to dělá. Ještě výhodnější řešení je používat e-mail ve webové podobě – stahuje toho podstatně méně a navíc nic moc nebude dělat automaticky v okamžiku kdy bude na pozadí.

TIP: Tripmode je jedna z cest, jak omezit datové přenosy, aniž byste něco složitě nastavovali. Aplikace zmíněná už v Monitorování provozu na síti a (aplikační) firewally na Mac OS je placená (379 Kč je příznivá cena za jednu licenci). Postará se o automatické blokování aktualizace na pozadí a můžete řídit, které aplikace mají přistupovat k Internetu. 

Vypnout cloudové služby

Velký žrout dat může být iCloud – tady je to komplikované v tom, že musíte ručně vypnout synchronizaci pro jednotlivé aplikace. Najdete v Předvolby Systému/System Preferences -> Apple ID -> iCloud.  Některé mají malou spotřebu dat (kontakty, kalendář, připomínky), některé mohou být hodně náročné (fotky, soubory). 

Pokud používáte jiná cloudová úložiště (Disk Google, One Drive, atd) tak znemožněte synchronizaci – většinou někde v menu nebo nastavení jako pozastavení synchronizace. Totéž pokud používáte cloudové zálohování

Další opatření

Vypněte upozorněníPředvolby systému/System Preferences -> Oznámení/Notifications kde můžete jednotlivě (ano opět) vypnout upozornění od konkrétních aplikací. Samotné vypnutí až tak podstatné není, užitečnější je vypnout Náhledy/Show Previews změnou na Nikdy

Zbavit se upozornění je nejsnazší uvedení počítače do Nevyrušovat/Do Not Disturb – což uděláte Option-kliknutím na hodiny.  Nebo vyvoláním Ovládacího panelu/centra a tam ji Neruši/DND.

Vyhýbejte se přehrávání videa a v Music si můžete nastavit kvalitu videa na Good. Najdete v Hudba/Music -> Předvolby/Preferences -> Přehrávání/Playback -> Kvalita videa/Video quality (nastavte na Dobrá/Good) . Pozor na video na sociálních sítích, mají už delší dobu špatné nápady v podobě automatického přehrávání. 

Vypněte diagnostistická data posílaná Apple o vašem počítači. Předvolby systému/System Preferences -> Zabezpečení a soukromí/Privacy -> Analýza a vylepšováhí/Diagnostics & Usage -> Sdílet data analýzu Macu/Send diagnostic & usage to Apple a ještě Sdílet data s vývojáři aplikací/Share crash data with app developers

Využívejte Ukládání do mezipaměti/Content Caching – najdete v Předvolby systému/System Preferences -> Sdíleni/Sharing -> Ukládání do mezipaměti/Content Caching. Postará se o sdílení obsahu (například aktualizací) mezi Mac počítači co jsou na stejné síti. 

Vaše zmíněný Monitor Aktivit/Activity monitor můžete čas od času používat pro kontrolu toho co přenáší data. Případně si pořiďte Tripmode nebo jinou aplikaci uvedenou v Monitorování provozu na síti a (aplikační) firewally na Mac OS. Můžete tak odhalit i malware, které máte v systému a využívá síť. 

TIP: Další tipy pro Mac OS najdete v  Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky