@365tipu

TIP#1928: Jak na iPhone/iPadu mít offline mapy?

Jedné věci se těžko věří. Mapy od Apple neumí offline mapy. Jakmile nemáte připojení k Internetu, máte prostě smůlu. Apple Mapy přestanou fungovat, nejsou schopny navigovat, nemohou ukazovat ani kde jste. Budou si pamatovat pouze cestu kam jste si již zažádali o navigování, ale to je všechno. 

Je tomu skutečně tak. Něco tak zcela běžného jako možnost stáhnout si mapy pro offline použití v Apple Maps stále není možné. Jak to ale řešit? 

Mapy Google / Google Maps

Prostě zapomeňte na mapy od Apple a používejte Google Maps/Mapy Google. Umí pochopitelně offline a také jsou v Česku (a nejenom tam) lépe vybavené a schopné. 

Stáhnout mapu pro offline použití v Mapách Google je snadné – vyvolejte si menu a tam najdete volbu Offline mapy – mohou tam být už nějaké předdefinované sady map (Domov) a také informace o tom, že některé mapy jsou stahovány automaticky (Domov a Práce). A přes Vyberte svou vlastní mapu si můžete stáhnout vše co potřebujete. U již stažených map je možné je odstranit, aktualizovat i přejmenovat (menu pod “…”). 

Výběr je snadný – zobrazí se vám mapa, pinch umožní změnit velikost, posunování polohu a tím si vybrat oblast, kterou si chcete stáhnout. Pokud byste chtěli stáhnout například Španělsko, tak si na Google Mapách v aplikaci nejprve najděte potřebnou oblast a pak teprve jděte do stažení. 

Budete i vědět kolik místa zhruba stažené mapy zabero. 

TIP: Ve Windows 10 si můžete uložit mapy pro offline použití. Víte jak?

Maps.me

Další možnost je Maps.me (využívají OpenStreetMap takže i podklady pro Česko jsou slušené) – ty mají offline přímo v názvu aplikace. Podklady se stahují v okamžiku kdy se na nějaké místo podíváte a v menu najdete Stáhnout mapy, kde se dá hledat podle zemí/krajů/měst. 

Oproti Google Maps ale pozor, stahované mapy jsou poněkud větší.

Mapy.cz

Chcete-li české řešení, tak Mapy.cz od Seznamu jsou pro Česko kvalitní (a pro zbytek světa leckde také) a umí offline

Stažení najdete klasicky v menu pod Offline mapy. Na výběr pro jednotlivé země a v Česku a vybraných zemí podle krajů. Opět platí, že méně místa budou spíše zabírat Mapy Google. 

TIP: Jaké alternativy jsou pro Mapy Google (Google Maps)?

Offline provoz budou umět i některé další mobilní mapy, takže záleží jen na vás. Ale také na tom, jak příslušné mapy jsou či nejsou použitelné pro místo kde je potřebujete. 

Pokud byste hledali mapy specializované pro ježdění na kole, tak viz Jaké mapy na Internetu či v mobilu jsou specializované pro cyklisty? Tipy na cyklomapy

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky