@365tipu

TIP#1833: Hledáte kde jste nechali auto? Využijte váš mobil abyste ho našli.

Někdy před pár dny se v tiskových zprávách objevilo „Reprezentativní studie: 80 procent řidičů příležitostně hledá svůj automobil – většina si přeje lokalizaci pomocí aplikace„. Překvapivé zjištění, ještě překvapivější studie. Plyne z ní totiž nikoliv to, že je potřeba aby nějaká firma začala pracovat na aplikaci pro nalezení auta, ale že lidé netuší, že už tuto funkčnost dávno mají v telefonu. V Androidu mimochodem někdy od roku 2014, v Apple o pár let později, ale i tam ji najdete.

 Je to velmi jednoduché, to kde jste zaparkovali auto si umí pamatovat vaše Mapy – tedy ty od Google i ty od Apple. Umí to samozřejmě i Waze a nepochybně to budou umět i jiné mapové aplikace, které případně používáte.

Google Mapy umožňují uložit místo kde parkujete manuálně nebo vám v tom pomůže Google Assistant (musíte ho mít aktivní).

To první je snadné, kliknete na modrou tečku kde právě parkujete a vyberete, že chcete uložit jako místo zaparkování. To druhé je méně spolehlivé, protože tam se Assistant pokusí určit místo „sám“ a nemusí to být zcela přesné – můžete ale navrhované místo upravit.

Apple Mapy to umí přímo automaticky a jenom na iPhone (s iPadem neznámo proč máte smůlu) místo na mapě kde parkujete, by se mělo objevit v okamžiku, kdy telefon odpojíte od Car Play nebo od Bluetooth auta. Telefon by vám měl navíc v oznámeních říci, že něco takového udělal. A aby k uložení došlo, tak musíte opustit auto.

I tady to ale můžete udělat ručně – Apple Mapy umí uložit místo, byť ne přímo jako „místo parkování“ – i tady stačí kliknout na modrou tečku a objeví se možnost sdílet nebo uložit místo

Zapnout a vypnout automatické ukládání je možné v Nastavení/Settings -> Mapy/Maps a tam Show Parked Location.

A protože jsme u Apple, tak je ještě nutné mít aktivní Nastavení/Settings -> Soukromí/Privacy -> Polohové služby/Location Services  (což je logické, bez GPS to fungovat nebude) ale ještě v Polohové služby/Location Services musí být aktivní Systémové služby/System Services -> Významná místa/Significant Locations (což vás nenapadne ani omylem).

Uložená místa v Google i Apple mapách samozřejmě můžete použít i pro navigaci jak se dostat zpět. Manuální označení místa můžete využít třeba pro označení kam se máte vrátit i bez auta.

Waze to dělá automaticky v okamžiku, kdy ukončíte jízdu a zavřete Waze. Na mapu se přidá pin s místem kde k tomu došlo a až se budete chtít vrátit nabídne vám jak daleko to asi je (navigaci zpět neumí, ale k tomu můžete použít klasickou mapu).

V Google Play i App Store samozřejmě najdete řadu aplikací co řeší „nalezení zaparkovaného auta“. Popravdě něco takového si do telefonu pořizovat nepotřebujete. Máte to tam. Ale samozřejmě pokud chcete, tak si jinou aplikaci užijte.

PS: Nezapomeňte, že jak iOS tak Android udržuje „historii polohy“. V iOSu není moc detailní, ale pokud máte v telefonu Google Mapy, tak je k dispozici podrobnější právě tam. Může vám pomoci pokud jste si zapomněli místo aktivovat. Řeč je o tom například v Jak si na mobilu zjistit vlastní „vzpomínkovou“ koronavirovou mapu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky